Czwartek, 22 lipca 2021

Minister Bogna Janke na Marszu Pamięci

W 79. rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacji warszawskiego getta ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci. Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała minister Bogna Janke, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, która w imieniu Prezydenta RP złożyła wieniec przed pomnikiem Umschlagplatz.

 

Marsz Pamięci organizowany jest od 2012 roku w rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacji getta warszawskiego, stanowiąc symboliczne upamiętnienie około 300 tysięcy warszawskich Żydów wywiezionych i zamordowanych od 22 lipca do 21 września 1942 r. w Treblince.

 

Tegoroczne obchody poświęcone są w sposób szczególny nauczycielom żydowskim, którzy nawet w getcie nie przestali być wychowawcami. W ekstremalnych warunkach nie tracili wiary w wartość edukacji. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wraz nimi wspominani są polscy nauczyciele, którzy wspierali swoich żydowskich kolegów w pracy pedagogicznej, a niekiedy z narażeniem życia ukrywali uciekinierów z getta. Wielu z nich otrzymało zaszczytny tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.