25 września 2015

Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego

Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego

Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego

Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego

Konferencja ministra Krzysztofa Szczerskiego

o473207694.jpg
o91989481.jpg
o1015918132.jpg
o1069378829.jpg
o1075077039.jpg

Na konferencji minister Krzysztof Szczerski zapowiedział, że wizyta w USA to początek zaangażowania prezydenta Dudy w kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa. – Stąd bardzo intensywny program, żeby pokazać i wzmocnić swoją osobą naszą kampanię oraz silniej zaakcentować obecność Polski w systemie Narodów Zjednoczonych, bo jest to jednym z celów polityki zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy – poinformował minister.

Wizytę w Nowym Jorku prezydent rozpocznie od Ground Zero, gdzie złoży hołd ofiarom, także polskim, zamachów na World Trade Center.

- Pobyt prezydenta w Stanach Zjednoczonych można podzielić na trzy duże bloki. Po pierwsze dwa duże wystąpienia prezydenta. Pierwsze wystąpienie na szczycie milenijnym dotyczyć będzie celów rozwojowych Narodów Zjednoczonych na kolejne dekady. Tam pan prezydent zaprezentuje stanowisko Rzeczpospolitej w dyskusji na temat milenijnych celów rozwoju – powiedział minister Szczerski.

- Drugie zasadnicze wystąpienie to wystąpienie w czasie 70. sesji ONZ. Podczas sesji prezydent Andrzej Duda  wystąpi jako trzeci mówca, bezpośrednio po Baracku Obamie, przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji – dodał.

Minister podkreślił, że jest to istotne także dlatego, że jednym z celów wizyty jest wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych . - To wystąpienie w prestiżowym momencie sesji jest ważnym sygnałem – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Jak ujawnił, będzie miało jedno fundamentalne przesłanie: pokój i prawo. - Pokój przez prawo, pokój dzięki prawu. To jest także motyw przewodni naszej kampanii na rzecz członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa – zaznaczył. – Chcemy w Radzie Bezpieczeństwa być państwem, które będzie bardzo silnie akcentowało potrzebę przywrócenia ładu międzynarodowego opartego na przestrzeganiu prawa międzynarodowego – wyjaśnił.

Podczas wizyty w USA prezydent będzie uczestniczył także w spotkaniach dwustronnych. Andrzej Duda będzie rozmawiał z panią prezydent Chile, z królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, Senegalu i premierem Nowej Zelandii. – Tym samym prezydent odbędzie serie rozmówi dwustronnych z przedstawicielami istotnych krajów każdego z kontynentów – zaznaczył minister Szczerski.

Trzecim blokiem działań podczas wizyty są spotkania wielostronne. Prezydent będzie uczestniczył w trzech dużych konferencjach – dwóch okrągłych stołach, którym przewodzić będzie prezydent Barack Obama, poświęconych misjom pokojowym i walce z terroryzmem, oraz spotkaniu grupy Bałtyk-Adriatyk, czyli szefów delegacji Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Polski.

 - Poza tymi spotkaniami, prezydent spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ Ban Ki-moonem, będzie uczestniczył także w spotkaniach wszystkich przywódców obecnych na sesji w tych formach, które są przewidziane protokolarnie jako wspólnie – mówił.

Minister Szczerski poinformował także, że prezydentowi w czasie wizyty w Nowym Jorku towarzyszyć będzie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. – To także będzie okazja do kolejnej rozmowy na tematy zagraniczne – podkreślił.

 

- Proszę być przygotowanym na jeszcze jedno, bardzo ważne wydarzenie podczas pobytu prezydenta. Na prośbę gospodarzy poinformujemy o nim po tym, jak się odbędzie – zapowiedział.