Menu rozwijane

27 stycznia 2022

Nie boimy się żadnych pytań. Chcielibyśmy, aby Polacy w sprawie szczepień podjęli świadome decyzje; nie mówimy, jakie: każdy powinien sam zdecydować – przekonywała Grażyna Ignaczak–Bandych, szef KPRP, w Radiu dla Ciebie. Dziś o godz. 18.00 Prezydencki Panel Ekspertów, podczas którego specjaliści będą odpowiadać na pytania dotyczące pandemii, w tym przede wszystkim dotyczące szczepień przeciwko COVID–19.

Jak przekazała Grażyna Ignaczak–Bandych, wszyscy eksperci prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia NRR przekonują, że kluczowa w kwestii szczepień przeciwko COVID–19 powinna być rzetelna wiedza, tymczasem dziś o szczepieniu decyduje raczej wiara. – Polacy są narodem wykształconym i powinni wsłuchać się w głos ekspertów, słuchać opinii, które wynikają z wiedzy naukowej – dodała.

W Prezydenckim Panelu Ekspertów na pytania odpowiadać będą:

  • Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
  • dr Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków
  • prof. Krzysztof Pyrć, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP
  • prof. Krzysztof Tomasiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  • dr nauk. med. Artur Zaczyński, neurochirurg, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA

Panel poprowadzą Krzysztof Ziemiec z TVP oraz lek. med. Michał Sutkowski, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP

– Chcemy, by to spotkanie pomogło Polakom podjąć świadome decyzje; nie mówimy, jakie. Dlatego hasło panelu brzmi: „Zapytaj – Zdecyduj”. Nie mówimy, jak decydować, ale chcemy, by ta decyzja oparta była o wiedzę wynikającą z naukowych przesłanek – dodała szef KPRP.

Mówił też o tym Prezydent Andrzej Duda w nagraniu zapowiadającym panel: „Jestem przekonany, że przyjęcie trzech dawek szczepionki przeciwko COVID–19 miało wpływ na łagodny przebieg zakażenia. (...) Do przyjęcia szczepionki przekonał mnie głos ekspertów”.

Pytania wciąż można zadawać za pośrednictwem maila: [email protected]

Panel transmitowany będzie na żywo na stronie prezydent.pl, w mediach społecznościowych KPRP oraz m.in. w TVP i TVPInfo, Telewizji PolsatNews czy na FB i YT Radia Maryja.