Piątek, 2 czerwca 2017

Wizyta archiwistów z Archiwum Prezydenta RP i Archiwum Senatu na Wybrzeżu

Archiwiści z Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu ostatnio dwa razy wspólnie odwiedzili Trójmiasto, a w nim dwie instytucje o ważnym znaczeniu dla najnowszej historii Polski. 19 maja 2017 roku odbyło się spotkanie w Muzeum Emigracji w Gdyni, a 2 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Archiwiści z Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu mogli się zapoznać z metodologią pracy zatrudnionych tam kolegów archiwistów i muzealników.

 

Muzeum Emigracji jest pierwszą w kraju instytucją, która wszechstronnie stara się pokazać losy i historię polskiej emigracji. Ten ważny temat jest poruszany także w projekcie „Archiwa Przełomu 1989-1991”, o czym świadczy m.in. poświęcone mu przed dwoma laty V seminarium, które odbyło się w Kancelarii Senatu pt. „Razem iść do celu. Przegląd archiwów, bibliotek i muzeów polonijnych na 5-lecie projektu „«Archiwa Przełomu 1989–1991» i wydarzeń towarzyszących.”

 

Dzięki gospodarzowi spotkania Sebastianowi Tyrakowskiemu, zastępcy dyrektora ME archiwiści z Archiwum Prezydenta RP i Archiwum Senatu zapoznali się z ekspozycją stałą gdyńskiego muzeum i starali się pozyskać jak najwięcej informacji warsztatowych dotyczących metod realizacji projektu Archiwum Emigranta, a w ramach niego zbierania notacji filmowych.

 

To także obszar, który w ramach dyskusji prowadzonych wśród realizatorów projektu „Archiwa Przełomu” budzi największe zainteresowanie, gdyż z racji upływu czasu coraz mniej jest wśród nas uczestników i świadków wielkich przemian społecznych w Polsce z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Uwiecznienie ich wspomnień, cyfrowy zapis bezpośredniego przekazu staje się potrzebą chwili.

 

Z kolei wystawa stała w Europejskim Centrum Solidarności w doskonały sposób pokazuje, jak umiejętnie i ciekawie - przy pomocy najnowocześniejszej techniki, projekcji przestrzennych i elektronicznych - popularyzować wiedzę historyczną, zainteresować nią zwiedzających (od uczniów do seniorów), zachowując przy tym wszystkie walory naukowe i osiągnięcia badawcze.

 

Ponad 1,5 miliona odwiedzających ECS od 2014 r. jest tego wymownym świadectwem.

 

Archiwiści z Archiwum Prezydenta RP z jego dyrektorem Januszem Kuligowskim oraz archiwiści z Archiwum Senatu kierowanym przez Roberta Kubasia dyskutowali z kolegami z ECS, z udziałem zastępcy dyrektora tej niezwykłej instytucji Pawła Golaka i Moniki Krzencessy-Ropiak, kierownika działu archiwum i organizacji wystaw o kwestiach dotyczących praktyki i procedur związanych z przyjmowaniem darów (pamiątek, dokumentów, zdjęć, znaczków poczty podziemnej, plakatów, ulotek, innych druków drugiego obiegu, a także eksponatów muzealnych) od osób prywatnych z kraju i zagranicy oraz możliwości ich udostępniania.

 

Sporo uwagi poświęcono także obszernemu zbiorowi (ponad 60 tys., z czego połowa jest już zdigitalizowana) fotografii historycznych i odnoszących się do nich kwestii prawnych, w szczególności, gdy do zasobu trafiają ciekawe i dotychczas niepublikowane zdjęcia nieznanych autorów. Każdy taki przypadek wiąże się zazwyczaj z barwną opowieścią, która sama w sobie ma wartość dokumentu.

 

Przewodnikiem po wystawie stałej, która słynie z wielu oryginalnych eksponatów przypominających nie tylko Sierpień 80. i strajk w stoczni gdańskiej, ale również  tragiczne wydarzenia lat 70. na Wybrzeżu Gdańskim i prowadzi nas drogą wolności, Solidarności i opozycji demokratycznej aż do współczesności, był jeden z jej organizatorów Adam Cherek.

 

Mediateka, czyli archiwum filmowe ECS ma niezwykłą wartość poznawczą. Anna Maria Mydlarska, kierownik działu dokumentacji filmowej prowadzi projekt notacji filmowych, czyli indywidualnych wywiadów z działaczami ówczesnej opozycji demokratycznej, ludźmi tworzącymi kulturę niezależną, w szczególności działającymi w „Solidarności”.  Oglądamy fragmenty kilku wybranych wywiadów, z prawie półtora tysiąca godzin nagrań składających się na 1101 zebranych dotychczas notacji.

 

Z tych bogatych doświadczeń realizatorzy projektu „Archiwa Przełomu” chcieliby jak najszybciej skorzystać, dostosowując je do możliwości i potrzeb projektu.

 

Szersze informacje nt. wizyt w Muzeum Emigracji i Europejskim Centrum Solidarności są zamieszczone na portalu http://www.archiwaprzelomu.pl/

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.