Piątek, 14 grudnia 2018

Archiwiści z Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu w archiwach kieleckich

Mocna wartość źródeł archiwalnych

 

Zgodnie z harmonogramem wyjazdów w teren archiwiści z Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu realizujący wspólny projekt „Archiwa Przełomu 1989-1991” zapoznali się 4 grudnia br. z zasobem Archiwum Państwowego w Kielcach oraz zbiorami Archiwum Diecezjalnego w tym mieście. Spotkanie z kieleckimi archiwistami było bardzo owocne i zarysowało nowe obszary rozwoju projektu.

 

Program wizyty w Kielcach zainaugurowało spotkanie w siedzibie Archiwum Państwowego, w którym uczestniczyli: dyrektor AP w Kielcach Wiesława Rutkowska, jego dwaj pracownicy: Rafał Rembosz i Rafał Chałoński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach ks. dr Tomasz Gocel, prof. Ryszard Gryz z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Archiwum Prezydenta RP reprezentowali: dyrektor Janusz Kuligowski, Teresa Grabczyńska i Michał Zaremba, a Archiwum Senatu jego kierownik Rober Kubaś.

 

W wielowątkowej dyskusji zwracano uwagę na wartość projektu „Archiwa Przełomu”, którego ważną cechą jest ochrona źródeł do najnowszej historii Polski nadal rozproszonych w kraju po różnych instytucjach i przechowywanych u osób prywatnych. Pozyskiwanie i zabezpieczenie tych materiałów jest niezwykle istotne, ale warto również – zdaniem rozmówców – wiązać dalszy rozwój projektu z jego rolą koordynacyjną i informacyjną, uszczegóławiać kryteria doboru archiwaliów, aby zbiory dotyczące okresu przełomu nie były tworzone w sposób przypadkowy.

 

- Archiwum Państwowe w Kielcach aktywnie uczestniczy w realizacji projektu „Archiwa Przełomu”, przekazało już do bazy danych projektu skany dokumentów, które charakteryzują życie społeczne w latach 80. i 90 XX wieku w regionie, ale to nie znaczy, że nie możemy wnieść nowych pomysłów i wskazywać na nowe obszary badawcze – podkreślała dyrektor Wiesława Rutkowska. - Tym bardziej, że mocną stroną kieleckiego archiwum jest znakomita współpraca z wieloma instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi, czego przykładem są cieszące się dużą popularnością „Spotkania ze źródłem archiwalnym”, czy interesujące wystawy, jak ostatnia pt. „W służbie Rzeczypospolitej” pułkownik Józef Hartman 1898-1979, realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Rafał Rembosz i Rafał Chałoński szczegółowo scharakteryzowali materiały z okresu przełomu zabezpieczone w AP, które pochodzą z państwowego i niepaństwowego zasobu archiwalnego. Prof. Ryszard Gryz pozytywnie ocenił wybór tematyki przyszłorocznego seminarium, organizowanego w ramach projektu „Archiwa Przełomu”, które będzie dotyczyło roli kościoła w okresie przełomu. Zaproponował, aby jego program obejmował trzy kategorie referatów: ludzie, wydarzenia, mechanizmy. Dyrektor Janusz Kuligowski zaprosił profesora R. Gryza do udziału w konferencji.

 

Wstępnie zaproszenie na seminarium przyjął również ks. dr Tomasz Gocel dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, który nie tylko przeprowadził szczegółową kwerendę pod kątem projektu „Archiwa Przełomu”, ale też oprowadził po siedzibie archiwum i szeroko scharakteryzował jego zasób.'

 

Szerszą informację dotyczącą wizyty w Kielcach można znaleźć na portalu www.archiwaprzelomu.pl

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.