Województwo Podlaskie

BRAŃSK

Na miejscowym cmentarzu znajduje się rodzinna mogiła, w której pochowano weterana powstania styczniowego Aleksandra Kołoszki.

CHODORÓWKA NOWA, Gm. SUCHOWOLA

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa 5 nieznanych powstańców z oddziału płk. Konstantego Józefa Ramotowskiego „Wawra” zamordowanych przez Kozaków we wsi Domuraty 3 kwietnia 1863 r.

CHOMOTOWSZCZYZNA, Gm. GRÓDEK

Na uroczysku w Puszczy Knyszyńskiej znajduje się mogiła 32 powstańców z oddziału płk. Onufrego Duchyńskiego, poległych w przegranej bitwie stoczonej 29 kwietnia 1863 r. na wzgórzu Piereciosy. 

CHOROSZCZ – „SZUBIENICE”

W mogile zbiorowej pochowano 11 powstańców, którzy zostali powieszeni przez Rosjan w 1863 r.

CHOROSZCZ

Przy drodze do Zastawia znajduje się mogiła 3 powstańców rozstrzelanych 26 października 1863 r. Na pomniku figuruje również symbolicznie nazwisko Jana Markowskiego poległego na bagnie między Mężeninem a Wizną (jego mogiła się nie zachowała).

CZEREMCHA

Mogiła Aleksandry Kamińskiej, uczestniczki powstania styczniowego 1863 r.

CZERWONY KRZYŻ, Gm. KRASNOPOL

Na skraju lasu przy skrzyżowaniu drogi gruntowej z drogą Mikołajewo - Czerwony Krzyż -Bryzgiel znajduje się mogiła zbiorowa, w której pochowano nieznaną liczbę powstańców styczniowych oraz 160 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami w 1944 r.

CZUPRYNOWO, Gm. KUŹNICA

Mogiła zbiorowa nieznanych powstańców poległych w 1863 r. znajdująca się na skarpie, przy drodze gminnej Kuźnica – Czuprynowo.

Mogiła zbiorowa nieznanych powstańców z 1863 r. położona w lesie przy torach kolejowych linii Czuprynowo – Kundzin.

GONTARZE, Gm. ZBÓJNA

W lesie, na wzgórzu przy drodze do Stanisławowa znajduje się mogiła kpt. Antoniego Wolskiego „Miecza”, rozstrzelanego 15 czerwca 1864 r. w Gontarzach. Wyrok wykonano celowo w miejscu zwycięskiej potyczki powstańczych oddziałów kpt. Wolskiego, por. Bugielskiego i por. Koziegrodzkiego stoczonej pod Gontarzami 14 kwietnia 1864 r.

JATWIEŹ DUŻA, Gm. SUCHOWOLA

Na polu znajduje się mogiła zbiorowa nieznanych powstańców z oddziału płk. Konstantego Józefa Ramotowskiego „Wawra”, zamordowanych przez Kozaków 2 i 3 kwietnia 1863 r.

KNYSZYN

Na miejscowym cmentarzu znajdują się dwie mogiły uczestników powstania 1863 r.: Konstantego Muszyńskiego i Wereszczyńskiego.

KOŁODNO, Gm. GRÓDEK

W Puszczy Knyszyńskiej na szczycie wzgórza zwanego Górą Św. Jana w mogile zbiorowej pochowano 90 powstańców poległych i straconych w walkach stoczonych w tych okolicach w 1863 r.

KOZI RYNEK, Gm. SZTABIN

W mogile zbiorowej pochowano 14 nieznanych powstańców z oddziału płk. Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, poległych po przegranym boju stoczonym pod Krasnem na uroczysku Kozi Rynek 29 czerwca 1863 r. w Puszczy Augustowskiej.

KRASNYBÓR, Gm. SZTABIN

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa potajemnie pochowanych 20 powstańców z oddziału płk. Konstantego Ramotowskiego „Wawra” poległych w bojach stoczonych pod Jastrzebną 19 kwietnia 1863 r. i Balinką 23 kwietnia 1863 r. w Puszczy Augustowskiej oraz zmarłych z ran 27 kwietnia 1863 r.

  

KRZYWÓLKA, Gm. SZYPLISZKI

W lesie znajduje się mogiła zbiorowa nieznanych powstańców z 1863 r.

ŁOMŻA, SZOSA ZAMBROWSKA

Mogiła w miejscu kaźni powstańców. 28 listopada 1863 r. zostali tu rozstrzelani Konstanty Kulesza i Sylwester Jewreinow. Powieszeni zostali: 7 listopada 1863 r. - Dominik Trzciński, 19 grudnia 1863 r. – Aleksander Koniński, 16 stycznia 1864 r. – Andrzej Królikowski, Stanisław Banach, Franciszek Stodula, Ignacy Bruliński, Józef Michalski, Antoni Brzózka, Cyprian Januszczyk, Fabian Konopka.

ŁOMŻA, ul. M. KOPERNIKA

Na cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się mogiła nieznanego powstańca zamordowanego przez Rosjan w 1863 r.

ŁUBIN KOŚCIELNY, Gm. BIELSK PODLASKI

Na cmentarzu znajduje się mogiła powstańca mjr. Tadeusza Jaworowskiego, uczestnika udanego zamachu z 11 kwietnia 1863 r. dokonanego w Brańsku na carskiego sowietnika Josipa Fiedorowicza Kurganowicza. W zamachu pomagał m.in. właściciel pobliskiego majątku Brześcianka Wawrzyniec Poletyło zmarły w 1868 r. i pochowany na cmentarzu w Łubinie Kościelnym.

ORZESZKOWO, Gm. HAJNÓWKA

Mogiła zbiorowa nieznanych powstańców styczniowych poległych w 1863 r. położona na skraju wsi w pobliżu szkoły podstawowej.

POPIOŁKI - CHARUBIN, Gm. ZBÓJNA

W lesie przy skrzyżowaniu dróg Popiołki – Charubin – Kozioł znajduje się mogiła zbiorowa nieznanych powstańców. Wedle lokalnej tradycji - miejsce kaźni skazańców wieszanych na obecnie zwalonej sośnie.

RAJGRÓD

Na polanie w lasku przy ul. Podchoinki znajduje się mogiła ziemna, w której pochowano nieznanych powstańców z 1863 r. prawdopodobnie poległych w walkach oddziału Konstantego Ramotowskiego „Wawra”.

Mogiła powstańca znajdująca się na terenie prywatnej posesji, przy ul. Warszawskiej. W mogile pochowano Jana Narzymskiego powstańca prawdopodobnie z oddziału kpt. Bonifacego Dziadulewicza straconego w kwietniu 1863 r.

RUTKI - KOSSAKI, Gm. ZAMBRÓW

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła nieznanych powstańców z oddziału Szajewskiego poległych 28 maja 1863 r., z którymi pochowano żołnierzy Armii Krajowej poległych podczas II wojny światowej. Obok mogiły stoi obelisk poświęcony powstańcom

SIEMIATYCZE

Na cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się mogiła zbiorowa nieznanych powstańców poległych 6 i 7 lutego 1863 r. z oddziałów Walentego Lewandowskiego, Romana Rogińskiego, Władysława Cichorskiego – „Zameczka”, Władysława Jabłonowskiego.

STARE WYKNO, Gm. KULESZE KOŚCIELNE

Na polu w obrębie wsi Stare Wykno, przy drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Kulesze Kościelne – Czarnowo – Biki znajduje się mogiła 21 nieznanych powstańców poległych w 1863 r.

STAWISKI

Na miejscowym cmentarzu znajduje się mogiła rodzinna, w której pochowano weterana powstania 1863 r. Jana Zarańskiego.

STRABLA, Gm. WYSZKI

Mogiła zbiorowa nieznanych powstańców. Są to najprawdopodobniej rozbitkowie z oddziału Onufrego Duczyńskiego, polegli 2 maja 1863 r. pod Narwią.

STRYKI, Gm. BIELSK PODLASKI

W lesie koło Brześcianki znajdują się dwie mogiły zbiorowe nieznanych powstańców z oddziału Latkowskiego, poległych w bojach pod Hornowem i Brześcianką w dniach 2- 3 maja 1863 r.

SZCZUCZYN

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła 3 nieznanych powstańców z 1863 r.

W rodzinnym grobie pochowany został uczestnik powstania 1863 r. podpułkownik Paweł Czyhiryn zmarły w 1887 r.

ŚNIADOWO

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa nieznanych powstańców poległych w 1863 r.

ŚWIDZIAŁÓWKA, Gm. KRYNKI

Przy drodze na wschodnim skraju wsi Świdziałówka, na skraju brzozowego lasu znajduje się mogiła powstańca Jana Kłusewicza z Lipowego Mostu rozstrzelanego 25 kwietnia 1863 r. przez Kozaków.

WĄSOSZ

Mogiła Ksawerego Filipkowskiego, oficera i uczestnika powstania styczniowego 1863 r.

WYSOKIE MAZOWIECKIE

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa nieznanych powstańców z oddziału Władysława Cichorskiego „Zameczka” poległych w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. w walce w Wysokim Mazowieckim.

ZAMBRÓW

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła 40 powstańców (w tym 12 znanych z nazwiska) z oddziałów Jakuba Jasińskiego, Antoniego Tyszki, Grzymały, Skarżyńskiego i Edwarda Chądzyńskiego, poległych w boju pod Zbrzeźnicą koło Zambrowa stoczonym 17 lipca 1863 r.