Dożynki Prezydenckie 2012

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się w niedzielę, 16 września 2012 roku. Rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem Pary Prezydenckiej, po czym barwny korowód dożynkowy wyruszy na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie o godz. 14.30 rozpocznie się ceremonia dożynkowa.

Tradycyjnie w przeddzień dożynek odbędzie się konkurs Prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Uroczystości zapowiada Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz.

Dożynkom Prezydenckim w Spale już od soboty 15 września 2012 roku towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych oraz Miasteczko Regionów, w którym prezentowane będą uroki i osiągnięcia poszczególnych województw.

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. To święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłym. Szczególne jest również miejsce ich zorganizowania – Spała. To tutaj w roku 1927 prezydent Ignacy Mościcki objął patronat nad uroczystościami, dzięki czemu Dożynki Prezydenckie zyskały wymiar państwowy.

Dzięki zaangażowaniu się samorządów wszystkich województw, Dożynki Prezydenckie w Spale zgodnie z intencją Prezydenta Bronisława Komorowskiego nabrały prawdziwie charakteru dożynek ogólnopolskich.

Zapraszamy Państwa na Dożynki Prezydenckie do Spały.