Historia mówiona, czyli relacje świadków wydarzeń
Lublin 2013
MANIFEST HISTORII MÓWIONEJ
- Historia każdego człowieka jest ważna.
- Masz prawo zostawić swoją opowieść następnym pokoleniom.
- Twoja historia stanowi nierozerwalną część historii miejscowości, w której żyjesz. To osobiste losy ludzi tworzą najbardziej żywą i emocjonalną historię każdego miejsca.
- Miejsce, w którym żyjesz (miasto, miasteczko, wieś), powinno być odpowiedzialne za ocalenie i zachowanie Twojej opowieści.
- Wszystkie zarejestrowane opowieści powinny być dostępne, tak aby można ich było wysłuchać w miejscu, w którym są przechowywane, oraz przez Internet.
- Najbardziej naturalnym opiekunem programu Historii Mówionej powinna być Szkoła.
Tomasz Pietrasiewicz, Ośrodek „Brama Grodzka teatr NN”
Uczestnicząc w programie Historii Mówionej ocalasz więc unikalne świadectwa. Jeśli nie będziemy zbierać i zachowywać wspomnień, to pewnego dnia znikną one na zawsze. Niezwykłe biografie zwyczajnych ludzi czekają na swoich odkrywców. Czekają na tych, którzy pozwolą im zmienić się w opowieści, pomogą ich „właścicielom” uwolnić i uwiecznić historie zapisane w pamięci.
Do bycia takim odkrywcą chcemy Cię zachęcić. Spróbuj stać się kronikarzem historii członków Twojej rodziny, mieszkańców ulicy, wsi, miasta, uważnie słuchając i rejestrując historię życia „Twoich” bohaterów. Zbieranie relacji ustnych może być wspaniałą przygodą – prawdziwą podróżą w przeszłość z nieprzeciętnym przewodnikiem – świadkiem historii.
Garść praktycznych wskazówek znajdziesz w następujących materiałach:
- „Historia mówiona – elementarz” wydany przez Narodowe Centrum Kultury: http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/doccontent?id=20668&dirids=1
- „Krok po kroku – przewodnik po historii mówionej” przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej http://tnn.pl/tekst.php?idt=1665&f_2t_artykul_trescPage=1
- „Warsztat z historii mówionej – szkolenie dla nauczycieli” opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej http://www.ceo.org.pl/sites/default/files/news-files/warsztat_z_historii_mowionej_-_szkolenie_dla_nauczycieli_-_paczki_solidarnosci.pdf