Olsztyn

 • Olsztyn, Ogólnopolska Naukowa Konferencja „Polska - 25 lat po wyborach czerwcowych. Reperkusje dla sytuacji wewnętrznej i pozycji międzynarodowej”, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 5 czerwca.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Olsztyn, Mural „25 lat Wolności” – sierpień-wrzesień
  W Olsztynie artysta Maciej Gryko stworzy mural, upamiętniający 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Odsłonięcie muralu uświetnione będzie imprezą, promującą street-art i sztukę graffiti. Pomysłodawcami inicjatywy są członkowie zarządu i sportowcy z drużyny futbolu amerykańskiego Olsztyn Lakers, którzy chcieliby w ten sposób przybliżyć wydarzenia z 1989 r. młodzieży.
   

Ełk

 • Ełk, „25 LAT POLSKIEJ WOLNOŚCI”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku, 4 czerwca
  Wydarzenie ma na celu przypomnienie mieszkańcom miasta Ełk i okolic, w szczególności młodzieży, historii przemian ustrojowych, które zainicjowały obrady Okrągłego Stołu. Zaprezentowany zostanie film dokumentalny o Jacku Kaczmarskim w reżyserii Katarzyny Kościelak. Licealiści zostaną także zaproszeni do biblioteki na otwarcie wernisażu wystawy „Solidarność”, a także projekcję teledysku do piosenki „Obława II – z helikopterów” Jacka Kaczmarskiego oraz do wzięcia udziału razem z politykami w debacie o wolności. Całość projektu zakończy się koncertem „A mury runą”.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Stare Jabłonki

 • Stare Jabłonki, Konkurs „Czym jest dla mnie ostatnie 25 lat? Ćwierćwiecze wolności 1989-2014”, 30 czerwca – 2 lipca
  Organizatorem przedsięwzięcia jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Projekt skierowany jest do uczestników XII English Teaching Market – dorocznego ogólnopolskiego spotkania nauczycieli języka angielskiego z mniejszych miejscowości. Celem konkursu jest wymiana doświadczeń i refleksji uczestników związanych z okresem 25 lat wolności oraz rozwój umiejętności prezentacji publicznych w języku angielskim. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie prezentacji multimedialnej nt. szeroko rozumianej wolności wraz z aktywnym udziałem uczestnika wydarzenia. Nagrodą główną w konkursie jest projektor multimedialny.

Elbląg

 • Elbląg, Letnie Ogrody POLITYKI – 4-7 czerwca 2014 r.
  W dniach 4-7 czerwca w Elblągu odbędą się Letnie Ogrody POLITYKI. Tegoroczna 11. edycja nawiązywać będzie do 25-lecia polskiej wolności. Impreza podzielona jest na całodniowe panele dyskusyjne. 4 czerwca: „Co wolność dała kulturze?” – prowadzi red. Mirosław Pęczak; uczestniczą Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz. 5 czerwca: „Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach” – prowadzi Piotr Pytlakowski; uczestniczą Lucyna Biej, Leszek Kardaszyński, Ewa Ornacka. 6 czerwca: „Budy ułudy. O romansach architektury z historią” – prowadzi Piotr Sarzyński. 7 czerwca: „Opis obyczajów czasów polskiej transformacji”” – prowadzi red. Zdzisław Pietrasik; uczestniczą prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński.
 • Elbląg, „Transformacja czy niepodległość?” spotkanie z Markiem Janem Chodakiewiczem, 24 lipca
  24 lipca br., w ramach obchodów Święta Wolności w Elblągu, zaplanowano spotkanie z autorem książki „Transformacja czy niepodległość?” – Markiem Janem Chodakiewiczem. Podczas wizyty autor odpowie na tytułowe pytanie dotyczące 25 lat przemian w Polsce.

   

Lokalizacja