10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.
10.04.2010
Przemówienie przygotowywane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na uroczystości 10 kwietnia 2010 roku.
09.04.2010
W Olsztynie, podczas uroczystości poświęcenia Dębów Pamięci, symbolizujących Polaków pomordowanych przez NKWD w Katyniu, szef BBN Aleksander Szczygło odczytał list prezydenta oraz wręczył ordery działaczom opozycji.
Minister Mariusz Handzlik, w imieniu Prezydenta RP podziękował ambasadorowi za ponad 3-letnią pracę.
W sobotę, podczas centralnych polskich uroczystości w Katyniu prezydent Lech Kaczyński, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, a także parlamentarzyści, żołnierze i duchowni oddadzą hołd Polakom zamordowanym przez sowiecki reżim komunistyczny.
Bardzo zaskakująca decyzja sejmu litewskiego – tak ocenił w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia wczorajsze odrzucenie przez Seimas projektu ustawy o pisowni nazwisk obcych.
09.04.2010
To jest ten cały paradoks sytuacji, że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego łączy nas bardzo wiele i musimy grać w jednej lidze. Z drugiej strony taka akurat sytuacja, zupełnie niepotrzebna- mówił minister Stasiak w "Sygnałach Dnia".
Dla nas najważniejsze jest to, żeby za tym porozumieniem nie szło nic, co by obniżało i nasze bezpieczeństwo i pozycję tej Europy – mówił szef BBN w Radiu Zet.
08.04.2010
Podczas uroczystości list prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytał doradca Marek Surmacz, który w imieniu głowy państwa złożył także wieniec pod Krzyżem Ofiar Katynia.
Mam nadzieję, że ta sprawa jeszcze wróci – tymi słowami Lech Kaczyński podsumował w Wilnie odrzucenie przez litewski Sejm ustawy pozwalającej zamieszkałym tam Polakom na pisanie nazwisk zgodnie z ich brzmieniem i regułami języka polskiego
Minister Handzlik podczas spotkania z Vilayatem Guliyevem podkreślił znaczenie Azerbejdżanu jako ważnego partnera Polski we wspólnych projektach politycznych i energetycznych.
08.04.2010
Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak w "Kontrwywiadzie" RMF FM o ocenie spotkania premierów Polski i Rosji w Katyniu oraz przygotowaniach do ewentualnego wyjazdu prezydenta do Moskwy 9 maja.
Aby pojednanie stało się faktem, potrzebne są czytelne znaki - otwarcie archiwów i odtajnienie materiałów ze śledztwa prowadzonego przez rosyjską prokuraturę w sprawie Katynia - uważa minister Stasiak.
Zdaniem prezydenckiego ministra podczas środowych uroczystości w Lesie Katyńskim zabrakło wymiernego znaku na drodze do pojednania.
Z tego, co się dzisiaj zdarzyło, co się zdarzy za dwa dni, powinno wynikać coś dobrego - konkretne decyzje i działania, lepsza edukacja, lepsze zrozumienie - uważa szef Kancelarii Prezydenta.