Wtorek, 27 kwietnia 2021

Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej na temat unijnego Funduszu Odbudowy

Podczas wtorkowego posiedzenia Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej nikt nie przedstawił koncepcji weta prezydenckiego do ustawy ratyfikacyjnej ws. decyzji o zasobach własnych koniecznej do uruchomienia Funduszu Odbudowy UE – poinformował minister Krzysztof Szczerski.

 

We wtorek z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Kolegium poświęcone unijnemu Funduszowi Odbudowy, jego konsekwencjom politycznym i gospodarczym, a także przebiegowi procesu ratyfikacji w różnych krajach Unii Europejskiej, decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, co jest konieczne dla uruchomienia Funduszu.

 

W posiedzeniu udział wzięli minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański oraz europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że „nikt z uczestników posiedzenia nie przekonywał do odrzucenia ratyfikacji”. – W tej kwestii była zgoda członków Kolegium; nikt nie przedstawił koncepcji weta prezydenckiego do ustawy ratyfikacyjnej – zapewnił minister.

 

Jak mówił, dyskusja koncentrowała się wokół znaczenia Funduszu Odbudowy dla europejskiej solidarności i tego, że uruchomienie środków w ramach tego funduszu jest potrzebne Unii Europejskiej jako całości. – Wskazywano, że przy naszej dyskusji dotyczącej ratyfikacji musimy także brać pod uwagę jego znaczenie dla innych państw europejskich, w tym dla krajów południa, strefy euro, ale też krajów naszego regionu – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Zaznaczył, że bardzo wiele było głosów podkreślających wyjątkowość instrumentu jakim jest Fundusz Odbudowy oraz fakt, że „należy działać tak, by on rzeczywiście był traktowany jako instrument wyjątkowy, a nie jako początek głębszej, systemowej zmiany Unii Europejskiej”.

 

Jednocześnie – dodał minister – uczestnicy posiedzenia podkreślali, że Fundusz Odbudowy ma charakter wyjątkowy, ale nie jest tak, że nie było podobnych precedensów w skali gospodarki globalnej. – Musimy tutaj porównywać te mechanizmy do tego, co ma miejsce w USA, gdzie programy wspierania gospodarki środkami publicznymi mają miejsce na jeszcze większą skalę niż w Europie, więc to też jest kwestia utrzymania konkurencyjności Europy do podobnych działań podejmowanych w innych częściach świata – podkreślił.

 

Jak mówił Krzysztof Szczerski, w trakcie debaty podkreślano też, że wartość Funduszu Odbudowy będzie zależała też od „zdolności do tego, by szybko i sprawnie wykorzystać środki przewidziane w jego ramach”. Zaznaczył, że mogą one wesprzeć cele, które stawia sobie Polska dotyczące transformacji gospodarki w kierunku walki z ociepleniem klimatu oraz rozwoju nowoczesnych technologii i tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Wskazywał, że środki z Funduszu Odbudowy mogą stać się instrumentem do „budowania aktywnej roli państwa w procesach gospodarczych”. Jak podkreślił, wpisuje się to w idee „pobudzania gospodarki poprzez duże inwestycje publiczne”.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że dyskusja toczyła się też wokół mechanizmu warunkowości, czyli kwestii łączenia wypłaty środków z przestrzeganiem zasad praworządności oraz tego, „do jakiego stopnia Komisja Europejska będzie postępowała zgodnie ze swoimi zobowiązaniami i respektowała konkluzje Rady Europejskiej dotyczące mechanizmu warunkowości”.

 

– To w dużym stopniu będzie decydować o sukcesie tego funduszu, bo gdyby miało się okazać, że będzie to kryterium polityczne, a nie kwestia ochrony budżetu, wtedy cała istota Funduszu Odbudowy jest zagrożona – powiedział minister.

 

Zaznaczył, że podczas posiedzenia omówiono też głosy pojawiające się w innych krajach UE dotyczące ratyfikacji decyzji o zasobach własnych. – Osiem krajów tego nie ratyfikowało. Rozmawialiśmy też o dyskusji, która toczy się na ten temat w Niemczech – dodał.

(PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.