Czwartek, 15 kwietnia 2021

Minister Krzysztof Szczerski „Gościem Wiadomości”

 

Zobacz także: Inauguracja Biura Polityki Międzynarodowej Wystąpienie podczas inauguracji Biura Polityki Międzynarodowej Bezpieczeństwo, Inicjatywa Trójmorza, relacje atlantyckie i europejskie to główne kwestie, którymi będzie zajmowało się Biuro Polityki Międzynarodowej – zapowiedział w „Gościu Wiadomości” minister Krzysztof Szczerski, Szef biura.

 

– Najważniejsze wątki polskiej polityki zagranicznej to kwestie bezpieczeństwa, suwerenności, roli międzynarodowej, polityki globalnej, relacji atlantyckich, relacji gospodarczych z kluczowymi partnerami – to wszystko skupia się wokół Prezydenta i te sprawy będzie prowadziło Biuro Polityki Międzynarodowej, współdziałając oczywiście z rządem i ministrem spraw zagranicznych – zapowiedział minister.

 

Pytany o konkretne cele, jakie stawia sobie Biuro Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił, że fundamentalną kwestią jest bezpieczeństwo. – To jest polska racja stanu – zaznaczył. Jak dodał, dzisiaj oczywiste jest, że to właśnie na głowie państwa przede wszystkim spoczywa obowiązek zagwarantowania polskiego bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej.

 

Minister wskazywał, że musimy zapewnić swoje bezpieczeństwo, ale także przenosić bezpieczeństwo na nasze bezpośrednie otoczenie ze wschodu.

 

Krzysztof Szczerski mówiąc o Inicjatywie Trójmorza podkreślał, że siła Polski i znaczenie Polski jest pochodną siły i znaczenia całego naszego regionu. Wśród najważniejszych pół pracy BPM wymienił także atlantyckie i relacje europejskie. – To wszystko się łączy w wątki polskiej racji stanu – zaznaczył.

 

– I to właśnie zadanie głowy państwa: tak prowadzić polskie sprawy na arenie międzynarodowej, żeby gwarantować polską rację stanu czyli bezpieczeństwo, trwałość, stabilność Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił Szef Biura Polityki Międzynarodowej.

 

Zobacz także: Rozmowy telefoniczne Prezydenta w zw. z represjami wymierzonymi w polską mniejszość na Białorusi Krzysztof Szczerski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Prezydent spotyka się w Warszawie z szefową Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – organizacji, która zajmuje się właśnie kwestiami mniejszości narodowych, bezpieczeństwa i współpracy, także w szeroko rozumianej Europie, obejmującej również kraje byłego Związku Radzieckiego. – Będzie to dalsza część rozmowy, którą Prezydent odbył z Helgą Schmid telefonicznie w sprawie Polaków na Białorusi – dodał.

 

WIĘCEJ o Biurze Polityki Międzynarodowej >>>

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.