Piątek, 16 kwietnia 2021

Min. Szczerski: stanowisko Prezydenta jest jasne – ratyfikacja decyzji o zasobach własnych musi odbyć się w parlamencie

Minister Szczerski stoi na tle ścianki z logotypem Biura Polityki Międzynarodowej

– Stanowisko Prezydenta jest jasne – ratyfikacja decyzji o zasobach własnych w budżecie UE musi odbyć się przez pełną procedurę parlamentarną – podkreślał w Polskim Radiu szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. Dodał, że będzie to przedmiotem posiedzenia Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej w kwietniu.
 

Zobacz także: W przyszłym tygodniu spotkanie Prezydenta z Szefową OBWE oraz szczyt klimatyczny Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w czwartek działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP, którego szefem został Krzysztof Szczerski. Rozpoczęło również działalność Kolegium Prezydenta RP do spraw Polityki Międzynarodowej, w którego skład Prezydent powołał kilkanaście osób, w tym m.in. wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego, szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Marka Kuchcińskiego, dyrektora PISM Sławomira Dębskiego oraz m.in. ekspertów naukowych i przedstawicieli środków badawczych.
 

Jak podkreślił min. Szczerski w Programie Pierwszym Polskiego Radia, jest to długotrwała zmiana, która ma służyć wszystkim prezydentom do realizacji ich konstytucyjnych uprawnień dotyczących prowadzenia polityki zagranicznej.
 

Pytany o dyskusję, która toczy się wokół ratyfikacji decyzji o zasobach własnych w budżecie UE odparł, że będzie to przedmiotem posiedzenia Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. – Pan Prezydent wczoraj podjął decyzję, że kolejne posiedzenie Kolegium jeszcze w kwietniu będzie zajmować się kwestią Funduszu Odbudowy i ratyfikacji tego funduszu – mówił prezydencki minister.
 

– Jest jasne stanowisko Prezydenta: ta ratyfikacja musi odbyć się poprzez procedurę parlamentarną, musi odbyć się rzetelna dyskusja w Sejmie na temat wszystkich argumentów, które padają w tej debacie. Sprawa jest skomplikowana także w sensie prawnym – dodał min. Szczerski.
 

Akcentował, że zdaniem Prezydenta potrzebna jest „pełna ratyfikacja poprzez procedurę parlamentarną”. – Parlament wybierze razem z rządem, czy jest to art. 89 czy art. 90 konstytucji. Wydaje się, że właściwy jest art. 89 konstytucji, czyli zwykła większość ustawowa. Na podstawie tej decyzji parlamentu ratyfikacja może w Polsce się przez Pana Prezydenta odbyć – mówił minister Szczerski.

 

Zobacz także: Minister Krzysztof Szczerski „Gościem Wiadomości” Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślał, że szczegółowe stanowisko Prezydenta zostanie przedstawione po dyskusji w Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. – Po posiedzeniu tego Kolegium, zapewne z początkiem ostatniego tygodnia kwietnia, bo taki jest plan wynikający z kalendarza Prezydenta, spotkanie się odbędzie. Po nim przedstawimy szczegółowe stanowisko dotyczące warunków i opinii Prezydenta – mówił.

 

Ratyfikacja projektu ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił niedawno, że są różne opinie i rząd będzie się zastanawiać jak, kiedy, w jakim trybie przegłosować ustawę w sprawie ratyfikowania decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.