Niedziela, 18 kwietnia 2021

Krzysztof Szczerski o napięciu wokół Ukrainy: my jesteśmy bezpieczni, ale sytuacja polityczna nie jest bezpieczna

W każdej chwili możemy mieć do czynienia z kolejnym konfliktem rosyjsko-ukraińskim; my mamy silne gwarancje sojusznicze, armie sojusznicze w Polsce, więc jesteśmy bezpieczni, ale sytuacja polityczna nie jest bezpieczna – ocenił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

 

– Sytuacja rzeczywiście jest bardzo napięta – ocenił minister Szczerski w niedzielę w TVP Info, odpowiadając na pytanie, „czy wojna w tej części świata wisi na włosku”. Według niego, Rosja „próbuje zatrzymać proces otwarcia NATO dla Ukrainy” i „używa wojska do celów politycznych, do wywarcia presji i nacisku na Ukrainę”. Jego zdaniem, „to bardzo łatwo może się wymknąć się spod kontroli”. 

 

– Krąg dopuszczalnego tolerowania tej sytuacji przez Ukrainę maleje, i w każdej chwili możemy mieć do czynienia z rzeczą bardzo dla nas niedobrą, dla świata niedobrą, jaką jest kolejny konflikt rosyjsko-ukraiński –stwierdził Krzysztof Szczerski.

 

Dopytywany o stan bezpieczeństwa w środkowej Europie w sytuacji, gdy 18 rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych w sobotę z Czech, a trzech w czwartek z Polski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapewnił: – My dbamy o polskie bezpieczeństwo. To, co robimy, to wyłącznie jest kwestia odbudowania polskiego bezpieczeństwa. Mamy silne gwarancje sojusznicze, mamy armie sojusznicze na terenie Polski, więc (...) jesteśmy bezpieczni, natomiast sytuacja polityczna nie jest bezpieczna.

 

Minister Szczerski odniósł się także do informacji podawanych przez prezydenta Białorusi o planowanych rzekomo zamachach na jego życie. – Jeśli ktoś, panie Aleksandrze Łukaszenka, panu takie rzeczy mówi, to znaczy, że pana okłamuje. Polska nie bierze udziału w żadnych tego typu działaniach. Proszę to usłyszeć raz i wiedzieć, że ktokolwiek panu taką narrację podsuwa, to pana okłamuje – podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.