Menu rozwijane

Tadeusz Deszkiewicz

Tadeusz Deszkiewicz urodził się 13 marca 1952 roku. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1977-1996 był dziennikarzem Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji, a następnie Programu 2 Polskiego Radia.

W 1996 roku w związku z rozpoczęciem współpracy ze stowarzyszeniami twórczymi mającej na celu opracowanie koncepcji i utworzenie Rozgłośni Twórców "Radio ART", musiał zrezygnować z pracy w Polskim Radiu.

Współautor i prowadzący pierwszego telewizyjnego teleturnieju językowego „ABC”. Od 1997 roku był wiceprezesem studia filmowego „Dr Watkins”, współautorem filmów „Obywatel Poeta” o Zbigniewie Herbercie oraz „Mysz która ryknęła” na 20-lecie Solidarności.

W roku 2001 został powołany przez Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego na stanowisko dyrektora Biura Promocji Miasta, a od 2007 roku był wicedyrektorem i dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego.

Od 2010 roku pracował w Urzędzie Miejskim w Wołominie jako Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, a następnie Pełnomocnik Burmistrza.

Od 2015 roku był członkiem Rad Programowych Polskiego Radia SA oraz RDC SA. Od lutego 2016 jest Prezesem Polskiego Radia RR „Radio dla Ciebie” (Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Warszawie "Radio Dla Ciebie" Spółka Akcyjna).

Jest autorem setek artykułów i audycji radiowych i telewizyjnych o tematyce muzycznej i kulturalnej. Członek zespołu, autor kwartalnika "Polish Culture - Polska Kultura". Był felietonistą londyńskiego tygodnika "Tydzień Polski", tłumaczem artykułów i autorem opracowań płytowych "Reader's Digest".

Od początku swojej działalności zawodowej prowadził bogatą działalność społeczną. Był współzałożycielem i prezesem Fundacji „Latająca Akademia”, działającej na rzecz muzycznie uzdolnionych dzieci autystycznych i z porażeniem mózgowym.

Był wiceprezesem Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem.

Od 2012 do 2015 roku był prezesem Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. W 2012 roku był pomysłodawcą i organizatorem akcji na rzecz ratowania Warszawskiej Opery Kameralnej. Od 2012 roku współorganizator i juror Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belcanto Italiano” w Pineto i Rzymie.

Laureat nagrody Prezesa Polskiego Radia za transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Powołany na Doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 10 grudnia 2015 roku.