Bogusław Winid

Urodził się 3 listopada 1960 roku w Warszawie. W 1984 roku ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego i rozpoczął pracę jako asystent a następnie adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. W 1991 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Historii UW na temat stosunków polsko-amerykańskich w okresie międzywojennym. Przebywał na stypendiach naukowych w Indiana University, Bloomington oraz Hoover Institution, Stanford University.

 

Służbę dyplomatyczna w MSZ rozpoczął w roku 1991 w Departamencie Ameryki Północnej  i Południowej. W kolejnych latach pracował jako I sekretarz, radca, radca-minister  w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Kierował również tą placówką jako Charge d’affaires Polski w USA.

 

Przed objęciem funkcji Doradcy Prezydenta RP, był podsekretarzem stanu w MON, podsekretarzem stanu w MSZ, ambasadorem RP w NATO oraz ambasadorem Polski w ONZ. W tej ostatniej roli koordynował w Nowym Jorku kampanię wyborczą na rzecz elekcji Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jest autorem trzech książek: W cieniu Kapitolu. Dyplomacja polska wobec Stanów Zjednoczonych Ameryki, 1919-1939 (1991), Santiago 1898 (1995), Rozszerzenie NATO w Kongresie Stanów Zjednoczonych, 1993-1998 (1999) oraz kilkunastu artykułów naukowych opublikowanych w Polsce, USA i Wielkiej Brytanii. Jego pasją jest również poszukiwanie i odzyskiwanie dzieł sztuki oraz militariów utraconych przez Polskę w okresie II wojny światowej.

 

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej II klasy (2014) a także Złotym Medalem za zasługi dla Obronności Kraju (2014) i Odznaką Zasłużonego dla Uniwersytetu Jagiellońskiego (2008). 

Jest żonaty, ma dwóch synów.

 

Powołany na Doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 16 kwietnia 2018 roku.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.