Starościna Dożynek

Adriana Harhaj jest absolwentką wydziału politologii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie Oddział Regionalny w Olsztynie. Od 15 lat, wspólnie z mężem Sławomirem, prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne w miejscowości Książnik w gminie Miłakowo w województwie warmińsko–mazurskim. Gospodarstwo ma powierzchnię około 50 ha, specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli zwierząt, m.in. bydła mięsnego, bydła mlecznego oraz koni rasy polskiej zimnokrwistej. Gospodarstwo z sukcesami korzysta z funduszy europejskich, bierze też udział w unijnym systemie zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych (FADN), które nadzoruje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

Od 2015 roku Adriana Harhaj działa w strukturach Warmińsko–Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie ostródzkim jako członek Rady Powiatowej oraz Komisji ds. Kobiet i Rodziny Wiejskiej. Brała też udział w pracach Komisji ds. szacowania strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

 

Jest mężatką i mamą pięciorga dzieci. Poza prowadzeniem gospodarstwa, realizuje się śpiewając w chórze parafialnym OREMUS w Miłakowie.

Starosta Dożynek

Zbigniew Kaszuba jest rolnikiem z Pomorza, z Debrzna w powiecie człuchowskim. Posiada wykształcenie wyższe rolnicze, ukończył również studia podyplomowe z rachunkowości i planowania gospodarstw rolnych, a także podyplomowe studium samorządu rolniczego PAN. Posiada gospodarstwo o powierzchni 160 ha o profilu produkcja roślinna - nasiennictwo zbóż, reprodukcja odmian HR Danko w ramach umowy licencyjnej, produkcja sadzeniaków oraz ziemniaków frytkowych, produkcja olejów roślinnych tłoczonych metodą na zimno w ramach sprzedaży bezpośredniej. W latach 1996–1999 był prezesem Słupskiej Izby Rolniczej, następnie wiceprezesem Pomorskiej Izby Rolniczej w latach 2000–2002.

 

Jest pomysłodawcą, inicjatorem i współzałożycielem Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku „ROLA” w Człuchowie, największej w Polsce grupy rolników z własnym elewatorem zbożowym o pojemności 50 tys. ton. W latach 1999-2014 był członkiem oraz prezesem Zarządu Zrzeszenia. Był inicjatorem powołania Krajowej Federacji Producentów Zbóż, w której w latach 2003-2012 pełnił funkcję wiceprezesa i prezesa Zarządu. Od 2003 roku jest ekspertem polskich producentów zbóż na posiedzeniach Grupy Roboczej ds. Zbóż Copa-Cogeca w Brukseli. Od 2006 roku jest rzeczoznawcą centralnym GUS w zakresie zbóż.

 

Żonaty, ma dwóch synów. Interesuje się narciarstwem biegowym, maratonami narciarskimi, wspinaczką górską oraz muzyką poważną.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.