Barbara Fedyszak-Radziejowska

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, absolwentka UW, kierunek etnografia (1972 r.), w 1993 r. doktorat z socjologii w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

W latach 1973-1984 pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Ekonomiczno-Społecznych Politechniki Warszawskiej. Od 1987 do 2013 r. pracownik naukowy w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz  w latach 1994–2012 nauczyciel akademicki na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Uczestniczyła w badaniach i publikowała artykuły oraz książki poświęcone społecznościom wiejskim, a w szczególności rolnikom, ich etosowi pracy, postawom wobec Unii Europejskiej, przedsiębiorczości wiejskiej oraz kapitałowi społecznemu polskiej wsi. Przedmiotem jej zainteresowań badawczych jest także sfera wartości polskiego społeczeństwa, w tym postawy wobec rodziny, życia jako wartości, wiary oraz Kościoła katolickiego. Uczestniczyła w projektach badawczych i publikowała w Instytucie Spraw Publicznych oraz w Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Od 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”. W latach 1982-1988 kierowała pracami grupy socjologów pn. Zespół w ramach podziemnej struktury Armenia, prowadzących dla Regionalnego Komitetu Wykonawczego Mazowsze analizy nastrojów społecznych środowisk działających w niejawnych strukturach „S”. W latach 1985-1986 jako szefowa Zespołu uczestniczyła w przygotowaniach do (odwołanej w 1986 r. po aresztowaniu Zbigniewa Bujaka) I Międzyzjazdowej Konferencji podziemnej „Solidarności”.

 

W latach 1984-1987 autorka (pseudonim LKS) felietonów w podziemnym łódzkim miesięczniku „Arka”. Od 1989 r. członek, przewodnicząca/wiceprzewodnicząca KZ „S” w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

 

W latach 2007-2011 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, od kwietnia 2010 r. jego przewodnicząca. Członek Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie oraz Lechu Kaczyńskim.

 

Publicystka, stale współpracuje z „Gościem Niedzielnym”, dwumiesięcznikiem „Arcana”, tygodnikiem „wSieci”.

 

Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), laureatka Nagrody Fundacji Solidarna Wieś im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego (2010).

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.