Menu rozwijane

Rezydencja Prezydenta RP Zamek - Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle

Funkcja użytkowa:

Obiekt rezydencjonalno-konferencyjny

Opis:

Zamek Prezydenta RP na Śląsku Cieszyńskim u źródeł rzeki Wisły zbudowany został w latach 1929-1930 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początków XX wieku. Był darem Ludu Śląskiego dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i jego następców.

Zamek w Wiśle jest awangardowym dziełem polskiej myśli architektonicznej i artystycznej okresu 20-lecia międzywojennego. Zaprojektowany został przez Adolfa Szyszko-Bohusza przy współpracy Andrzeja Pronaszki i Włodzimierza Padlewskiego.

Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy odwiedził Zamek w Wiśle na przełomie stycznia i lutego 1931 roku. Do wybuchu wojny bywał w nim regularnie i chętnie, kilka razy do roku. Zapraszał do Wisły znakomitych gości - m.in. księcia Kentu i śpiewaka operowego Jana Kiepurę. Podczas nieobecności prezydenta Zamek był udostępniany do zwiedzania.  W 1938 roku Zamek przeszedł remont w wyniku którego zaprojektowane przez Adolfa Szyszko-Bohusza płaskie dachy zostały zastąpione spadzistymi. W latach okupacji hitlerowskiej Zamek zamieniony został w ośrodek dla oficerów i urzędników III Rzeszy.

W 1945 roku Zamek na powrót stał się rezydencją głowy państwa polskiego. Gdy w 1952 roku konstytucja PRL zniosła urząd Prezydenta, obiekt przejęty został przez Urząd Rady Ministrów. Bywali w nim najwyżsi przedstawiciele władz, m.in. Józef Cyrankiewicz, Edward Ochab i Edward Gierek. W 1981 roku zamek przekazany został górnikom z KWK im. XXX-lecia PRL (obecnie KWK "Pniówek" z Pawłowic Śląskich). Losem Zamku coraz bardziej interesowali się historycy sztuki i konserwatorzy zabytków. W 1994 roku całe założenie wpisane zostało do rejestru zabytków.

Starania o powrót Zamku pod opiekę Prezydenta RP rozpoczęte zostały już od początku lat 90. Zaowocowały one sukcesem w 2002 roku, a na początku 2005 roku ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, po trwającym prawie dwa lata remoncie, uroczyście otworzył Zamek na Zadnim Groniu w Wiśle. Obiekt jednocześnie został poddany modernizacji i przystosowany do współczesnych standardów rezydencji głowy państwa.

Na Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Narodowy Zespół Zabytkowy - składają się następujące obiekty:

• Zamek - historyczna rezydencja Prezydenta RP Ignacego Mościckiego,
• Drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku,
• Zamek Dolny wraz z Gajówką.

Zamek - podobnie jak w okresie międzywojennym – został udostępniony do zwiedzania. W pieczołowicie odrestaurowanej kaplicy odbywają w niedziele i święta odbywają się ogólnodostępne msze św. (godz. 12.00) oraz nabożeństwa ewangelickie – godz. 10.30. Kaplicę można także rezerwować na uroczystości religijne.

W ogólnodostępnym Zamku Dolnym i Gajówce organizowane są konferencje i szkolenia. Turyści indywidualni mogą przez cały rok korzystać z bazy noclegowej oraz oferty gastronomicznej rezydencji.

Niewątpliwym walorem rezydencji jest jej położenie. Usytuowana nad miejscem złączenia Białej i Czarnej Wisełki, u podnóża Baraniej Góry stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze wędrówki. Bezpośrednio z zamku szlaki turystyczne prowadzą na Szarculę, Stecówkę , Kubalonkę, Baranią Górę czy Kozińce.

W pobliżu rezydencji, zimą na narciarzy czekają dobrze przygotowane stoki oraz wiele tras biegowych. W Dolinie Białej Wisełki, na Stecówce i Kubalonce organizowane są kuligi.

W roku 2008 w sąsiedniej Wiśle Malince oddano do użytku skocznię narciarską K-120 im. Adama Małysza, którą można zwiedzać.

Świadczone usługi:

  • Obsługa wizyt państwowych
  • Organizowanie narad, spotkań i konferencji
  • Obsługa hotelowa i recepcyjna
  • Organizowanie imprez rekreacyjnych

Zasady i zakres zwiedzania lub pobytu w rezydencji:

Zwiedzanie Rezydencji i Kaplicy jest bezpłatne, odbywa się w zorganizowanych grupach do 20 osób z przewodnikiem. Wnętrza zamku, Kaplicy oraz ekspozycje wystawowe można oglądać od środy do soboty w godzinach od 11.00 do 16.00. Organizacją zwiedzania Zamku i Kaplicy zajmuje się Recepcja Rezydencji, tel. (033) 854 65 00, fax (033) 854 65 01, e-mail: [email protected]

Korzystanie z bazy hotelowo rekreacyjnej Rezydencji jest odpłatne. Koszt wypoczynku zgodny z cennikiem obowiązującym w Rezydencji. Koszt organizacji narad, spotkań i konferencji podlega indywidualnym negocjacjom.