
Zwycięzcy VI edycji Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą odwiedzili dziś Belweder, gdzie spotkali się z Małżonką Prezydenta RP. W tegorocznej odsłonie konkursu swoich sił próbowało ponad 250 uczniów z 18 krajów Europy i Azji.
W historycznej siedzibie głowy państwa zostały ogłoszone dziś wyniki finału tegorocznej olimpiady, wręczone dyplomy, zaświadczenia i nagrody laureatom i finalistom.
W imieniu własnym i Prezydenta Andrzeja Dudy Agata Kornhauser–Duda pogratulowała wszystkim zwycięzcom konkursu. – Ten sukces to wynik Waszej ciężkiej, solidnej pracy – mówiła. – Cieszę się, że macie tak dojrzałe podejście do swojej edukacji i rozwoju, wychodzicie poza schemat obowiązkowej nauki, chcecie poszerzać horyzonty; to budowanie kapitału na przyszłość. Ten kapitał na pewno Wam zaprocentuje – podkreślała.
Pierwsza Dama dziękowała także nauczycielom. – To ogromny wysiłek, by przygotować uczniów do olimpiady, zachęcić, dopingować. Z własnego doświadczenia wiem, jaka to jest satysfakcja i duma, gdy nasi uczniowie osiągają tak wspaniałe sukcesy – dodała. Nauczyciele olimpijczyków otrzymali z rąk Małżonki Prezydenta dyplomy.
– Cieszę się, że mimo trudności: pandemii, a w tym roku także wojny, udało się kontynuować olimpiadę. Mało tego, olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem w coraz większej liczbie krajów – mówiła Agata Kornhauser–Duda, dziękując organizatorom i wspominając swoje spotkania z finalistami w ubiegłych latach.
Może Cię zainteresować Kancelaria Prezydenta RP dla UkrainyOlimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą to ogromnie cenna i potrzebna inicjatywa, która promuje wiedzę o historii polskiego państwa i narodu. Dziękuję za wkład merytoryczny i wysiłek organizacyjny – mówiła Pierwsza Dama do organizatorów.
– Szczególne słowa uznania kieruję do uczniów i ich naukowych opiekunów z Ukrainy. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mimo tej tragicznej sytuacji, udało się Państwu osiągnąć spektakularny sukces – mówiła Pani Prezydentowa. Aż 10 finalistów na 20 w tegorocznej edycji to uczniowie ze szkół polskich w Ukrainie.
– Nie jesteście sami! – zwracała się do ukraińskich uczniów. – Polska i Polacy dokładają wszelkich starań, aby wspierać wszystkich mieszkańców Ukrainy zarówno tych, którzy zostali w kraju, jak i tych, który znaleźli bezpieczne miejsce w Polsce.
Agata Kornhauser–Duda wspominała także o swojej wizycie w Kamieńcu Podolskim, gdzie miała okazję spotkać się z tymi, którzy znaleźli schronienie w klasztorze Ojców Paulinów, a także z przedstawicielami organizacji polskiej mniejszości. Małżonka Prezydenta razem z prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim przekazała tam także pomoc rzeczową zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta RP przy wsparciu MSZ i darczyńców.
Może Cię zainteresować Kamieniec Podolski–Ukraina: Spotkanie Małżonki Prezydenta z uchodźcami Solidarni z Ukrainą. Spotkanie Małżonki Prezydenta z uchodźcami Ulotka dla uchodźców z Ukrainy [PL/EN/UA/RU]Akcja #SolidarniZUkrainą, dzięki której do mieszkańców ogarniętego wojną kraju dostarczono najpotrzebniejsze rzeczy, powstała jako efekt rozszerzenia działającej już od 2016 roku w Kancelarii Prezydenta RP Akcji Pomoc Polakom na Wschodzie. – Chcę zapewnić, że ta pomoc jest na każdym absolutnie poziomie – zapewniała dziś Agata Kornhauser–Duda.
Jak przypomniała Pierwsza Dama, dzięki wsparciu NBP udało się także m.in. wydrukować podręczniki do nauki języka polskiego, które zostały rozesłane do wszystkich szkół w Polsce, gdzie uczą się uczniowie z Ukrainy.
– Ten niczym nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę i ta barbarzyńska, bestialska wojna potwierdza że historia, choć powinna być nauczycielką życia, niestety nie zmienia natury ludzkiej i lubi się powtarzać. Dlatego nam wszystkim życzę, by głębokie humanistyczne i chrześcijańskie wartości wolnego świata zwyciężyły i by prawo do życia w pokoju znowu stało się udziałem Narodu Ukraińskiego i wszystkich krajów ogarniętych wojną – zakończyła Małżonka Prezydenta RP.
Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowana przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski.
W dotychczasowych 6. edycjach udział wzięło ponad 2000 uczestników z 21 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Chin, Grecji, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szkocji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Jesienią 2022 r. zaplanowana jest kolejna, VII edycja Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą.