Menu rozwijane

21 września 2022

W środę Małżonka Prezydenta spotkała się z Cheryl Fishbein, Przewodniczącą Jewish Community Relations Council w Nowym Jorku. Rozmowa w głównej mierze dotyczyła sytuacji Polski od czasu wybuchu wojny w Ukrainie oraz sytuacji Ukraińców.

Obie Panie bardzo aktywnie włączyły  się w pomoc Ukrainie. Pierwsza Dama przypomniała, że w sumie polską granicę przekroczyło około 6 mln osób, choć nie wszyscy zdecydowali się pozostać w naszym kraju: część uchodźców udała się do innych państw, część po krótkim pobycie w Polsce zdecydowała się na powrót do ojczyzny.

Panie rozmawiały o edukacji ukraińskich uczniów. Szacuje się, że obecnie 200 000 dzieci pobiera naukę w polskich szkołach. Wielu uczniów kształci się jednocześnie w systemie polskim i ukraińskim on–line. Pierwsza Dama zrelacjonowała swoje wczorajsze spotkanie z Ołeną Zełenską i Pierwszą Damą Litwy Dianą Nausėdienė. Panie spotkały się w formule Trójkąta Lubelskiego, który od 2020 roku ma na celu promowanie i intensyfikowanie współpracy w zakresie bezpieczeństwa, pogłębianie trójstronnych więzi wojskowych i obronnych poprzez wykorzystanie pełnego potencjału NATO i Unii Europejskiej, dalszy rozwój współpracy gospodarczej i społecznej oraz wzmacnianie Partnerstwa Wschodniego UE.

003_Agata_Kornhauser-Duda_Cheryl_Fishbein_20220921_GJA_7974.jpg [275.06 KB]

Może Cię zainteresować Spotkanie Pierwszych Dam Polski, Ukrainy i Litwy Nowy Jork. Spotkanie z przedstawicielami szkół polonijnych wspierających Ukrainę

Cheryl Fishbein mówiła o zaangażowaniu JCC (Centrum Społeczności Żydowskiej ) w niesienie pomocy, tak bardzo teraz potrzebnej. Do tej pory udało się pomóc 125 000 osób, zdecydowana większość z nich nie była pochodzenia żydowskiego. Podczas spotkania z Cheryl Fishbein Agata Kornhauser–Duda mówiła również o migracji wewnętrznej Ukraińców w swojej ojczyźnie i w Polsce, długofalowych działaniach humanitarnych, także planowanych przed nadchodzącą zimą. Wspomniała o swoim niedawnym pobycie we Lwowie, gdzie podczas wizyty w szpitalu rozmawiała z rannymi żołnierzami i cywilami. Pierwsza Dama przekazała Cheryl Fishbein ich relacje, mówiła o bieżących potrzebach mieszkańców Ukrainy i trudnościach związanych z organizacją transportów humanitarnych do ogarniętego wojną kraju. Panie podjęły temat pomocy cywilnym ofiarom, które wskutek działań wojennych zmagają się z niepełnosprawnością.

Rozmawiano także o potrzebach uchodźców w Polsce, z których większość stanowią kobiety z dziećmi, przeciwdziałaniu rosyjskiej propagandzie czy długofalowych działaniach na rzecz uchodźców.

 

Spotkanie Małżonki Prezydenta z Cheryl Fishbein (1)
001_Agata_Kornhauser-Duda_Cheryl_Fishbein_20220921_GJA_7961.jpg