Menu rozwijane

II edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska” pod patronatem Małżonki Prezydenta RP  

Kancelaria Prezydenta RP ogłasza II edycję Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska” skierowanego do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O statuetkę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy, uczący się języka polskiego w placówkach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. 

UWAGA: W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie, Kancelaria Prezydenta RP zmienia termin realizacji kolejnych etapów Konkursu. Szczegóły w załączonym Regulaminie.

 

Wyniki II etapu Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska: 

kategoria wiekowa 7–9 lat:

1) Sophie Colgan, Izrael

2) Arina Pogromskaya, Kazachstan

3) Igor Konovalov, Kazachstan

4) Oliwia Pospiszyl, Zjednoczone Emiraty Arabskie

5) Alicia Faria, Brazylia

6) Magdalena Horvatek, Kanada

7) Olivia Ahn, Kanada

8) Stanisław Rybicki, Karaiby

9) Maja Prosowicz, Stany Zjednoczone

10) Aleksandra Krzemień, Stany Zjednoczone

11) Sara Piotrowska, Belgia

12) Amelia Rybnik, Belgia

13) Ema Karpovich, Białoruś

14) Dominik Gorodetski, Białoruś

15) Rachela Kokoszka, Bułgaria

16) Darina Żeliazkowa, Bułgaria

17) Stefania Georgiou, Cypr

18) Antonis Panagiotou, Cypr

19) Hania Abouelnaga, Egipt

20) Yusef Abouelnaga, Egipt

21) Laura Jaana Soini, Finlandia

22) Ewa Barrau–Kamińska, Francja

23) Helena Douvier, Francja

24) Wiktoria Dróżdż, Dania

25) Jan Wiśniewski, Grecja

26) Saleh Hamzeh, Grecja

27) Blanka Amaya Pustuła, Hiszpania

28) Filip Kobierecki, Hiszpania

29) Ewa Bielawska, Holandia

30) Sofia Bos, Holandia

31) Olivia Korpacz, Irlandia

32) Paulina Szymoniak, Irlandia

33) Maria Wąsowicz, Islandia

34) Nicola Kondraciuk, Islandia

35) Jan Benedykt Rudnicki, Litwa

36) Kamila Juchno, Litwa

37) Arina Strode, Łotwa

38) Sofija Nazarova, Łotwa

39) Muntean Anton, Mołdawia

40) Irina Wojewodzka, Mołdawia

41) Olgierd Widzyk, Niemcy

42) Franciszek Koziorowski, Niemcy

43) Adam Gaszyna, Norwegia

44) Michalina Bińkowska, Norwegia

45) Wiktoria Bajdakowa, Rosja

46) Karol Parick Chahula, Rumunia

47) Cristian Petru Drosceac, Rumunia

48) Maria Hamada, Słowacja

49) Jozef Skala, Słowacja

50) Amelia Pociecha–Łoś, Szwajcaria

51) Oskar Marszałkowski, Szwajcaria

52) Sofia Ayachi, Tunezja

53) Polina Rusetska, Ukraina

54) Yan Mihulka, Ukraina

55) Bartosz Francik, Wielka Brytania

56) Olivier Klupa, Wielka Brytania

57) Nina Dorota Woźnica, Węgry

58) Klara Marossa, Węgry

 

kategoria wiekowa 10–13 lat:

1) Janina Domżalska, Chiny

2) Anna Shaputko, Kazachstan

3) Gleb Sitnikov, Kazachstan

4) Sara Kayali, Turcja

5) Gabriela Michalovicz, Brazylia

6) Gabriel Seredinski, Brazylia

7) Emilia Punturiero, Kanada

8) Zuzanna Zubik, Kanada

9) Emilia Idec, Stany Zjednoczone

10) Milena Soltysiuk, Stany Zjednoczone

11) Weronika Maria Kozłowska, Belgia

12) Zofia Aspegren, Belgia

13) Sofiya Petravets, Białoruś

14) Filip Karpovich, Białoruś

15) Miriam Kokoszka, Bułgaria

16) Rosica Żeliazkowa, Bułgaria

17) Sofia Anna Panayi, Cypr

18) Tiana Berenika Skupień, Czechy

19) Anna Jiravska, Czechy

20) Wiktoria Magda, Francja

21) Maria Majcher, Francja

22) Aurelia Czech, Dania

23) Marta Szorc, Dania

24) Despoina Panagiotopoulou, Grecja

25) Maria Anna Ciszewska, Grecja

26) Klara Siemińska, Hiszpania

27) Amelia Caso Wielec, Hiszpania

28) Fabian Formica, Holandia

29) Weronika Szymańska, Holandia

30) Antonio Di Bucchianico, Irlandia

31) Klaudia Kowalewska, Irlandia

32) Amelia Daniluk, Islandia

33) Dominika Andrzejevska, Litwa

34) Adrian Jaros, Litwa

35) Andrzej Hotin, Łotwa

36) Milana Saveika, Łotwa

37) Viktoria Topal, Mołdawia

38) Ekaterina Gorodetskaia, Mołdawia

39) Zuzanna Marciniak, Niemcy

40) Jonathan Burzinski, Niemcy

41) Natalia Wochna, Norwegia

42) Karina Rzeźnik, Norwegia

43) Aleksandrina Pogodina, Rosja

44) Bartłomiej Gałan, Rosja

45) Agata Apolonia Beles, Rumunia

46) Yasmina Daria Longher, Rumunia

47) Natalia Kamińska, Słowacja

48) Eva Masar, Słowacja

49) Oliwier Nocoń, Szwajcaria

50) Magdalena Szostak, Szwajcaria

51) Weronika Pobirska, Ukraina

52) Marta Romaniuk, Ukraina

53) Julia Siwiec, Wielka Brytania

54) Maksymilian Bazior, Wielka Brytania

55) Ludwig Maciąg, Węgry

56) Julianna Teresa Gonczi, Węgry

57) Simone Costa, Włochy

 

kategoria wiekowa 14–19 lat:

1) Tehila Josefina Sudicovich, Izrael

2) Omarkhan Jekebayev, Kazachstan

3) Viktoria Milenko, Kazachstan

4) Oskar Karimow, Uzbekistan

5) Milena Kharytonova, Uzbekistan

6) Maria Eloisa Lopes Santana, Brazylia

7) Alexia Izabel Wachekowski, Brazylia

8) David Czechowski, Kanada

9) Mikolaj Jurgielewicz, Kanada

10) Kamila Karpowicz, Stany Zjednoczone

11) Emilia Awakowicz, Stany Zjednoczone

12) Antonia Sophia Iwańska, Austria

13) Katsiaryna Kuzauka, Białoruś

14) Wincenty Markiewicz, Białoruś

15) Karolina Filipczyk, Czechy

16) Ester Pyszko, Czechy

17) Zuzanna Liniewska, Dania

18) Filippos Mavridis, Grecja

19) Dominik Fudala, Grecja

20) Ana Maisiuki, Gruzja

21) Klaudia Nicole Pietras, Hiszpania

22) Kinga Pietrucha, Hiszpania

23) Amelia Kryńska, Holandia

24) Joanna Wiśniewska, Holandia

25) Amelia Majcherek, Irlandia

26) Carmen Antkowiak–Emebo, Irlandia

27) Herbert Kubiak, Litwa

28) Aneta Baranovska, Litwa

29) Julia Pogumirska, Łotwa

30) Włada Szarko, Łotwa

31) Vesta Panova, Mołdawia

32) Alicja Marciniak, Niemcy

33) Joanna Kęsiak, Niemcy

34) Maria Milko, Rosja

35) Anita Czirkowa, Ukraina

36) Marta Baraban, Ukraina

37) Oskar Ahman, Wielka Brytania

38) Antonina Mikosik, Wielka Brytania

39) Zoe Martinelli, Włochy

 

W obradach Komisji Konkursowej uczestniczyli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kongresu Oświaty Polonijnej, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

 

Serdecznie zapraszam uczniów szkół polonijnych i polskich poza granicami kraju do udziału w tym projekcie, który ma za zadanie wzmocnić poczucie tożsamości narodowej wśród polskich dzieci i młodzieży poprzez pielęgnowanie mowy polskiej oraz obcowanie z polską literaturą

Celem konkursu jest upowszechnianie kultury żywego słowa wśród przyszłych „ambasadorów polskości” oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą. Talenty recytatorskie w formie nagrań wideo mogą prezentować dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych: 7–9 lat, 10–13 lat i 14–19 lat.

 

Konkurs odbędzie się w terminie grudzień 2021 – czerwiec 2022 r. W tym czasie przewidziano cztery etapy eliminacji: szkolny, krajowy i kontynentalny, w których uczestnicy będą mieli za zadanie recytację trzech różnych utworów poetyckich wybranych autorów: Adama Asnyka, Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej i Bolesława Leśmiana.

Ostatnim etapem będzie rozstrzygnięcie Konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w Konkursie oraz zasad przeprowadzenia Konkursu, znajdują się w Regulaminie Konkursu.

I EDYCJA KONKURSU >>

Inicjatywy

Inicjatywy