Poniedziałek, 5 września 2016

Pierwsza Dama przywitała nowy rok szkolny z młodą Polonią

Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym „Klasyk” w Warszawie, do którego uczęszcza młodzież z byłych republik radzieckich głównie polskiego pochodzenia, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii czy Gruzji. Na skutek warunków wojennych od dwóch lat szkoła przyjmuje w pierwszej kolejności uczniów z Ukrainy.

 

- Drodzy Uczniowie, jest mi niezmiernie miło, ze mogę towarzyszyć Wam w rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Jestem dumna, że w tej wyjątkowej szkole mogę powitać po wakacjach uczniów, którzy zostawili swoje rodzinne domy, swoich bliskich poza granicami Polski, by w kraju, z którego pochodzą Wasi przodkowie, podjąć edukację. Szczególnie serdecznie witam uczniów klas pierwszych. Podziwiam Was za to, że znaleźliście w sobie odwagę, by wchodzić w dorosłość z dala od rodziny i głęboko ufam, że znajdziecie tutaj ciepło i życzliwość, tak ze strony Waszych nauczycieli, jak i ze strony Waszych kolegów.  Życzę Wam, byście czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

 

Pierwsza Dama podkreśliła, że cieszy się, że ważne są dla uczniów ich polskie korzenie. Tak ważne, iż postanowili w Polsce zdobyć wykształcenie i jeszcze mocniej związać się z ojczyzną.

 

Agata Kornhauser-Duda bardzo serdecznie powitała również uczniów, którzy nie mają polskiego pochodzenia, ale zdecydowali się kontynuować swoją naukę w Polsce  - Cieszę się, że jesteście z nami i życzę Wam powodzenia w realizacji planów oraz tego, by Polacy byli dla Was gościnni i pomocni - podkreśliła.

 

Na zakończenie Pierwsza Dama skierowała słowo do nauczycieli: „Drodzy Nauczyciele, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, życzę Wam wszystkim satysfakcji, a także sukcesów w pracy. Chciałabym, aby nauczycielski trud zawsze spotykał się z poważaniem, ze społecznym uznaniem i życzliwością”.

 

Liceum Polonijne działa w Warszawie od 2012 r. a jego organem założycielskim i prowadzącym jest Fundacja „Międzynarodowy Instytut Edukacji”. W bieżącym roku szkolnym do Liceum uczęszcza 70 uczniów. 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.