Czwartek, 6 października 2016

Pierwsza Dama na przedpremierowym pokazie filmu „Chce mi się żyć”

Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w przedpremierowym pokazie filmu dokumentalnego pt. „Chce mi się żyć”, który inauguruje kampanię społeczną „Wykorzystaj czas na życie” Fundacji „Żyjmy Zdrowo”.

 

Kampania to inicjatywa skierowana do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, której najważniejszym celem jest edukacja zarówno pacjentek, jak i całego społeczeństwa na temat tego nowotworu oraz próba zmiany jego postrzegania. Autorzy kampanii chcą pokazać społeczeństwu, że warto walczyć o każdy dzień i w pełni wykorzystywać życie. Kobiety, które są pacjentkami onkologicznymi, w dalszym ciągu mogą być dobrymi pracownikami, wspaniałymi matkami, żonami i przyjaciółkami. Powinny mieć możliwość korzystania ze wszystkiego, co przynosi życie, spełniać swoje marzenia i zamierzenia.

 

Małżonka Prezydenta zabierając głos przed projekcją filmu, powiedziała: - Tak się złożyło, że jakiś czas temu miałam okazję gościć w Pałacu Prezydenckim grono kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową piersi. Miałam okazję z nimi porozmawiać, ale przede wszystkim wysłuchać tego co one same mówią o sobie i swojej chorobie. O tym, jak rak zmienił ich życie, a także życie ich bliskich, co im odebrał, ale także, paradoksalnie, na co nowego je otworzył - przyznała. 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama do Amazonek: Wasza postawa imponuje Przypomniała, że kontynuacją tego spotkania był jej niedawny udział w pielgrzymce na Jasną Górę kobiet z całej Polski, skupionych wokół ruchu „Amazonek”.

 

- Ufam, że nie będzie więc nadużyciem, jeśli powiem, że znam Pań problemy i wiem, z czym na co dzień muszą Panie się mierzyć. Jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery ciepła, życzliwości i solidarności, którymi się Panie nawzajem otaczają. Entuzjazm i energia społeczności „Amazonek” są silne i naprawdę imponujące. Cały czas darzą się Panie empatią i wsparciem, tak przecież potrzebnymi w walce z chorobą i cierpieniem - powiedziała Pierwsza Dama. 


Podkreśliła, że "jednocześnie swoją odwagą i siłą dają nam Panie piękną lekcję życia i tego, jak bardzo trzeba je cenić, jak bardzo trzeba być w życiu uważnym i nauczyć się cieszyć codziennością, obecnością przy nas drugiego człowieka".


- Jestem przekonana, że powinniśmy czerpać przykład z postawy Pań, bo właśnie to Panie najlepiej wiedzą, że warto walczyć o każdy dzień i w pełni wykorzystać swoje życie” - zakończyła Agata Kornhauser-Duda. 

 

Film pt. „Chce mi się żyć” przedstawia sylwetki kobiet, które chorowały na nowotwór piersi. Wszystkie niedawno dowiedziały się o nawrocie i zaawansowaniu choroby, co je w pierwszym momencie załamało i sprawiło, że straciły ochotę do życia. Choć każda z nich inaczej radzi sobie z nową sytuacją, to łączy je jedno – nie poddały się. Pokonały depresję, postanowiły walczyć i maksymalnie wykorzystać czas, który im pozostał. Są aktywne zawodowo i społecznie, a ich życie, oprócz nowego elementu, jakim jest leczenie, niewiele różni się od tego sprzed diagnozy. Opowiedziały swoje historie znanej reżyser filmów dokumentalnych – Athenie Sawidis. Chcą w ten sposób pokazać wszystkim kobietom w podobnej sytuacji, że do końca trzeba mieć nadzieję.

 

Półroczna kampania „Wykorzystaj czas na życie” jest objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhasuer-Dudy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.