Piątek, 15 września 2017

Program odrębny małżonków głów państw Grupy Arraiolos na Malcie

Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w XIII Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie.

 

Pierwsza Dama wraz z współmałżonkami głów państw członkowskich realizowała program odrębny. Towarzyszyli jej Elke Büdenbender, Małżonka Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec oraz Edgar Preca, Małżonek Prezydent Malty.

 

Małżonkowie przywódców państw po oficjalnym powitaniu w Pałacu Wielkiego Mistrza w Valetcie udali się do Śródziemnomorskiego Centrum Konferencyjnego, gdzie zaprezentowano im film „Doświadczenie Malty”. Prawie godzinna projekcja multimedialna przedstawia 7000 lat historii cywilizacji na wyspie oraz ukazuje jej najbardziej malownicze zakątki. Wyświetlany od 1980 roku film jest dostępny m. in. w polskiej wersji językowej.


Gospodarze zorganizowali również krótki rejs promem prezentując najurokliwsze widoki nadbrzeża portowego. Podczas podróży można było podziwiać zabytkowe fortyfikacje, w tym słynny Fort św. Anioła czy Fort św. Elma oraz kościół św. Filipa i Narodowe Muzeum Wojny.


Następnie współmałżonkowie dołączyli do prezydentów państw i spotkali się z przedstawicielami swoich mniejszości narodowych na Malcie. Polska Para Prezydencka spotkała się z grupą rodaków mieszkających na wyspie.

 

Valetta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2018 roku maltańska stolica będzie pełniła funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

 

 


Drugiego dnia pobytu Pary Prezydenckiej na Malcie współmałżonkowie głów państw odwiedzili miasto Mdina.

 

W dawnej stolicy Malty mieszka na stałe niespełna 500 osób. Główną atrakcją średniowiecznego warownego miasta jest Katedra św. Pawła. Świątynia została wybudowana pod koniec XVII w. w miejscu domu gubernatora Publiusza, który gościł św. Pawła, gdy ten, według podań, przebywał na Malcie po tym jak jego statek rozbił się o wybrzeża wyspy.

 


Współmałżonkowie prezydentów Polski, Niemiec i Malty dołączyli do głów państw w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym w Valetcie i kontynuowali przygotowany przez organizatorów program. Wspólnie obejrzeli wystawę prac plastycznych młodzieży szkolnej z całej Malty. Zadaniem uczniów było przedstawienie wszystkich krajów Grupy Arraiolos.

 


Spotkania w gronie współmałżonków głów państw są okazją do wzmacniania relacji międzynarodowych oraz istotnym elementem budowania wzajemnego zaufania.


 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.