Poniedziałek, 3 grudnia 2018

Małżonka Prezydenta: Współistnienie osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rodzi wrażliwe postawy w społeczeństwie

Minutą ciszy w hołdzie Piotrowi Pawłowskiemu, założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, rozpoczęła się XVI Gala Konkursu „Człowiek bez barier”. - Swoimi codziennymi wyborami udowadniał, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe - mówiła o zmarłym 8 października br. twórcy konkursu Agata Kornhauser-Duda.

 

Piotr Pawłowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Order przekazał na ręce żony Ewy Pawłowskiej minister Wojciech Kolarski. dowiedz się więcej>>> 

 

Małżonka Prezydenta podkreśliła w swoim wystąpieniu, że Piotr Pawłowski „był przede wszystkim niestrudzonym orędownikiem idei integracji”. Zaakcentowała, że „z wielką determinacją i wytrwałością dążył do tego, żeby włączać osoby niepełnosprawne do tkanki społecznej, ponieważ doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że współistnienie osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi rodzi wrażliwe postawy w społeczeństwie”.  

 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama wręczyła statuetkę Człowiek bez Barier Pierwsze Damy Polski i Ukrainy wręczyły nagrody "Człowiek bez barier 2016" Piotr Pawłowski działał na rzecz przemian w naszym kraju, co wyraźnie wskazała Pierwsza Dama. - Niestrudzenie dbał o to, żeby zmieniać stereotypowe myślenie o niepełnosprawności. I swoim własnym przykładem udowadniał, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w wykonywaniu pracy zawodowej i społecznej, w realizacji pasji i spełnianiu marzeń - mówiła. Dodała, że uświadamiał nam wszystkim, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie wpływać na procesy zachodzące w naszym społeczeństwie i że potrzebują jedynie pozytywnego impulsu, zainteresowania okazanego im przez innych, dogodnych warunków. - Pan Piotr uczył nas wszystkich - i to w bardzo subtelny sposób - postaw tolerancji, okazywania sobie wzajemnego szacunku, akceptowania odmienności. I jego wielką zasługą jest to, że udało mu się tak wiele osób wyciągnąć ze społecznej izolacji, zachęcając i motywując je do podejmowania różnego rodzaju wyzwań - zaakcentowała Agata Kornhauser-Duda.

 

Konkurs „Człowiek bez barier” objęty patronatem Małżonki Prezydenta RP jest prestiżowym wydarzeniem nagradzającym ludzi, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Wśród laureatów organizowanego przez Stowarzyszenie Integracja plebiscytu są osoby odnoszące sukcesy w biznesie, artyści, sportowcy lub liderzy społeczności lokalnych, prezentowani przez pryzmat osobistych osiągnięć, realizowanych marzeń, twórczej pasji, zaangażowania społecznego i podejmowanej aktywności. - Piotr Pawłowski potrafił skupiać wokół swoich pomysłów, swoich projektów ludzi z bardzo różnych środowisk, zawodów, ludzi o różnych poglądach politycznych, którzy z zapałem pomagali mu realizować jego wielkie marzenie, by życie osób niepełnosprawnych stawało się lepsze poprzez likwidację barier społecznych, barier architektonicznych, czy barier cyfrowych - powiedziała Pierwsza Dama.

 

 

Małżonka Prezydenta wyraziła głęboką wiarę w to, że dzieło pomysłodawcy m.in. programu „Polska bez barier”, konkursu „Lider Dostępności” oraz szeregu kampanii i projektów edukacyjnych będzie kontynuowane, a kolejne niezwykłe osoby zostaną wyróżnione mianem „Człowieka bez barier”, którym w 2018 roku został Przemysław Sobieszczuk. Zwycięzca konkursu jest chorym na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) szkoleniowcem, prowadzącym własne warsztaty motywacyjne, który także uczy dzieci postępowania wobec szkolnych kolegów z niepełnosprawnością. Upowszechnia wiedzę o chorobach rzadkich oraz angażuje się w walkę o poprawę jakości życia chorych na EB.

 

Zobacz także: Odszedł Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski „Działalność obywatelska ważnym elementem każdego państwa” W kategorii „osobowość internetowa" wygrała Agata Roczniak, która jest modelką, medalistką zawodów pływackich dla niepełnosprawnych oraz działaczką w fundacji Ewy Minge „Black Butterflies”. Prezes Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Janowie Lubelskim, Andrzej Łukasik otrzymał nagrodę publiczności oraz wyróżnienie. W gronie osób wyróżnionych znaleźli się także: organizator cyklicznych akcji charytatywnych "The Best Trip - w drodze po pomoc" Adrian Beściak, przewodnicząca Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Częstochowie i działaczka społeczna, Irena Sikora-Mysłek oraz inicjator i pomysłodawca obozów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami Iron Camp, treningów crossfitu oraz biegów na wózkach, Krzysztof Stern.

 

 

- Podejmując wyzwania realizujecie się Państwo sami, ale nie zapominacie o innych i to jest też ogromnie ważne - podsumowała Małżonka Prezydenta. (KS, Integracja)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.