Wtorek, 16 lipca 2019

Pierwsze Damy Polski i Litwy u osób z niepełnosprawnością intelektualną

Wizyta litewskiej Pary Prezydenckiej w Polsce rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie obie Pary Prezydenckie krótko rozmawiały w Sali Białej, by wkrótce wziąć udział w kolejnych spotkaniach.

 

Zobacz także: Wizyta Prezydenta Litwy [PL/ENG] Pierwsza Dama RP oraz Małżonka Prezydenta Republiki Litewskiej odwiedziły podopiecznych fundacji dla osób z niepełnosprawnością oraz zawodników Olimpiad Specjalnych Polska, a Prezydenci odbyli spotkanie „w cztery oczy” i przewodniczyli rozmowom plenarnym delegacji.

 

 

Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė zapoznały się z działalnością Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną „Dom” oraz projektu Olimpiad Specjalnych Polska. W salach krawieckiej, tkackiej i plastycznej Pierwsze Damy rozmawiały z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz obejrzały efekty ich pracy. Obie panie były pod ogromnym wrażeniem talentów, z jakimi się zetknęły, bowiem każdy wyrób cechowała niezwykła skrupulatność i precyzja.

 

Małżonki Prezydentów poznały różnice w funkcjonowaniu warsztatów odbywających się w ośrodku, dowiedziały się, że niektóre prace podopiecznych powstają nawet przez trzy lata, a także podjęły się własnoręcznego przygotowania projektów gobelinów. Poprzez terapię zajęciową osoby z niepełnosprawnością nabywają umiejętności manualnych i intelektualnych.

 

Udział w warsztatach rozwija także wrażliwość, buduje poczucie własnej wartości oraz przystosowuje do życia w społeczeństwie, w tym do podjęcia pracy. Fundacja ściśle współpracuje z Olimpiadami Specjalnymi Polska, a uczestnicy WTZ korzystają z możliwości treningów i startów w zawodach.

 

 

W sali sportowej, gdzie odbywały się treningi tenisa stołowego i bocce, Małżonki Prezydentów nie tylko przyjrzały się zmaganiom zawodników, ale i same spróbowały swoich sił w obu konkurencjach. Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną i zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców z ponad 190 krajów. 

 

Przez sport zawodnicy rozwijają się fizycznie oraz społecznie, gdyż nabywają kompetencji poznawczych, przełamują własne bariery, stają się bardziej otwarci i pewni siebie. Ponieważ w Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną Olimpiady Specjalne tworzą również inicjatywy wpływające na świadomość społeczną dotyczącą potencjału, umiejętności i potrzeb tego środowiska.  

 

Lipiec jest Światowym Miesiącem Inkluzji, dlatego na całym świecie szczególnie teraz podkreśla się ogromne korzyści płynące z aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

 

– Odczuwam tu piękne uczucie ciepła i mam nadzieję, że nie po raz Zobacz także: Pierwsza Dama do polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych: Odnieśliście spektakularny sukces ostatni, jak również na poziomie państw, znajdziemy wspólny mianownik i będziemy kroczyć we wspólnocie – powiedziała Małżonka Prezydenta Litwy. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

 

 

 

Pobyt w Polsce  jest pierwszą wizytą oficjalną litewskiej Pary Prezydenckiej. Gitanas Nausėda na urząd prezydenta został zaprzysiężony 12 lipca br. (KS)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.