Poniedziałek, 9 września 2019

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków przypada 26 września, jednak w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu obchody tego wielokulturowego święta miały miejsce już dziś. Do nauki języków obcych zachęcała Agata Kornhauser-Duda, która odwiedziła małopolską placówkę. Pierwsza Dama mówiła o różnorodności kulturowej i podkreślała korzyści płynące z jej bogactwa. – Właśnie w językach narodowych zawiera się dziedzictwo kultury, historii i zwyczajów – mówiła.

 

 

Małżonka Prezydenta przypomniała słowa J.W. Goethego, który napisał, że dusza narodu żyje w języku. – Poprzez języki obce jesteśmy w stanie patrzeć na świat oczami ludzi innych narodowości i dzięki temu lepiej ich rozumieć – dodała Pierwsza Dama. Podczas spotkania z uczniami Małżonka Prezydenta przekonywała, że nauka języków obcych jest ważna dlatego, że ich znajomość „stanowi podstawę budowania dobrych relacji z innymi narodami”. – Relacji opartych na wzajemnym szacunku, tolerancji, życzliwości i zrozumieniu dla odmiennej kultury i tradycji – kontynuowała. Agata Kornhauser-Duda mówiła także o nowych perspektywach, jakie daje możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami, co z kolei ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarki.

 

 

Zobacz także: Spotkanie Małżonki Prezydenta z uczniami z Pasierbca Wiosną ubiegłego roku uczniowie z Pasierbca gościli w Pałacu Prezydenckim. Spotkali się wówczas z Pierwszą Damą i wspólnie z zespołem „Pasierbiocki” z dumą rekomendowali swoją miejscowość, zapraszając Parę Prezydencką do odwiedzin. Andrzej Duda spełnił dziś marzenie dzieci i dołączył do obchodów. Uczniowie przedstawili wielokulturowy repertuar artystyczny, a Parę Prezydencką zaangażowali w rozmowę o nauce języków obcych, pracy i szkole. Dzieci były też ciekawe, którego przedmiotu Małżonka Prezydenta uczyła się najlepiej, jakie wspomnienie z dzieciństwa przywołuje w pamięci najchętniej i jak swoją edukację wspomina Andrzej Duda. Nie zabrakło także harcerskich wspomnień oraz rozmów o Pasierbcu, Małopolsce i jej mieszkańcach, których przywiązanie do ojcowizny, tradycji i wartości Prezydent RP podkreślał szczególnie.

 

 

 

– Bardzo cieszę się, że dziś mogę poznać miejscowość, w której mieszkacie, uczycie się i spędzacie czas – mówiła z kolei Pierwsza Dama, zwracając się do uczniów. Akcentowała, że spotkanie ma miejsce w bardzo szczególnym, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz rodziców czasie: na początku roku szkolnego. Pedagogom Małżonka Prezydenta życzyła „zapału, entuzjazmu, wytrwałości, a nade wszystko uśmiechu, życzliwości i satysfakcji”. – A Wam Uczniowie, życzę żebyście traktowali swoją szkołę jako przestrzeń do rozwijania zainteresowań, talentów i pasji, a także jako miejsce, gdzie zawieracie bliskie, koleżeńskie relacje. (…) Chciałabym, żebyście traktowali szkołę jak miejsce, które otwiera Wasze perspektywy – podkreśliła. Pierwsza Dama wyraziła życzenie, by „nam wszystkim nauka języków obcych sprawiała przyjemność i by dzięki ich znajomości nasze życie stawało się bogatsze, a świat się powiększał, zataczając coraz szersze kręgi i oferując coraz większe możliwości”.

 

 

Para Prezydencka wzięła udział w rozmowie z dyrekcją szkoły oraz z nauczycielami, a na zakończenie wizyty w Pasierbcu Andrzej Duda wraz z Małżonką zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. (KS)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.