Poniedziałek, 23 września 2019

Narodowe Czytanie z polonijną młodzieżą w Nowym Jorku

W poniedziałek w Nowym Jorku Pierwsza Dama dołączyła do polonijnych uczniów i nauczycieli czytających wspólnie nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza, lekturę należącą do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

 

 

Zobacz także: Wizyta w USA. Spotkanie z Polonią w New Britain [PL/ENG] Para Prezydencka przebywa od niedzieli w Stanach Zjednoczonych. Spotkała się już z Polonią w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a dziś Pierwsza Dama odwiedziła rodaków z Nowego Jorku. W siedzibie Konsulatu Generalnego RP odbyła się czytelnicza akcja, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele niektórych ze zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce placówek.

 

Małżonka Prezydenta podziękowała za udział w akcji i przypomniała, że 8. edycja Narodowego Czytania okazała się rekordową pod względem liczby uczestników. Polskie nowele czytano w prawie 200 miejscach w 31 krajach na całym świecie, w tym w 10 w USA. – W moim głębokim przekonaniu jest to bardzo potrzebna i ważna akcja ­– mówiła Pierwsza Dama. – Jej wolor nie polega jednak wyłącznie na promowaniu i poznawaniu dzieł polskiej literatury. Narodowe Czytanie to przede wszystkim czytelnicy i niezwykle wspólnotowy charakter akcji – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. Dodała, że wybrana na dzisiejsze wydarzenie nowela ma wyjątkowe znaczenie. Nie nawiązuje wprost do polskości, jednak ostrzega przed utratą tożsamości narodowej, gdyż napisana została w czasie, gdy nasz kraj znajdował się pod zaborami. Symbolicznie łączy też Polskę i Stany Zjednoczone poprzez postać Henryka Sienkiewicza. Pisarz przez niemal cztery lata podróżował po USA, a „Sachem”  napisał po powrocie do kraju. 

 

 

 

Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce jest największą organizacją zajmującą się oświatą w nowojorskim okręgu konsularnym. Obecnie należy do niej kilkadziesiąt szkół, w których kształci się ponad dziesięć tysięcy uczniów oraz pracuje niemal tysiąc pedagogów. Organizacja już po raz drugi zaangażowała się w zainicjowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt „Rodzina Polonijna”. Podczas spotkania w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku ogłoszono rozpoczęcie inicjatywy charytatywnej należącej do polonijnego projektu. „Wagon Dobroczynności” ma za zadanie wspierać dzieci chore, przebywające w szpitalach i domach dziecka czy pochodzące z ubogich rodzin. Akcja polega nie tylko na zbiórce i przekazywaniu darów potrzebującym, ale także na spotkaniach on-line uczniów szkół uczestniczących w projekcie oraz na pobycie dzieci z Polski w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikom projektu Małżonka Prezydenta wręczyła dyplomy udziału w akcji.

 

 

„Rodzina Polonijna” dotyczy współpracy szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych działających w obszarze edukacji. Realizacja projektu poprzez budowanie wspólnoty szkolnej wokół tematów związanych z polskością, patriotyzmem oraz historią i kulturą Polski ma umacniać wiedzę oraz relacje międzyludzkie młodych Zobacz także: Pierwsza Dama czyta przedszkolakom Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku o patriotyzmie i szkolnictwie polonijnym uczestników projektu. Akcja ma też za zadanie promować postawy patriotyczne, kształtować tożsamość obywatelską, budować współpracę szkół skupionych wokół historii polskiej emigracji jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień.  Pierwsza Dama z radością włącza się w akcję, zapraszając młodzież do Pałacu Prezydenckiego.

 

Agata Kornhauser-Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania podziękowała polonijnym pedagogom za nieoceniony wkład w krzewienie oświaty, koncentrowanie się na kultywowaniu polskości i wychowywanie dzieci i młodzieży w poszanowaniu obu kultur, w których żyją: polskiej i amerykańskiej. Uczniowie usłyszeli od Małżonki Prezydenta zapewnienie, że trud, który podejmują teraz - poświęcając swój wolny czas na naukę w szkole sobotniej - zaprocentuje w przyszłości.

 

 

CPSD współpracuje także z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową, z której Prezesem, Bogdanem Chmielewskim, rozmawiała w poniedziałek Małżonka Prezydenta. Oprócz działalności biznesowej Unia wspiera co roku setki inicjatyw polonijnych - imprez kulturalnych, programów stypendialnych i akcji charytatywnych. Pomoc otrzymują także organizacje działające na rzecz dzieci w kraju, jak hospicja czy polskie domy dziecka.

 

Następnie, w towarzystwie zastępcy Konsula Generalnego w Nowym Jorku, Mateusza Gmury, Pierwsza Dama odwiedziła Muzeum Historii Naturalnej, będące jednym z najbardziej znanych muzeów tego typu na świecie. (KS)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.