Piątek, 11 października 2019

Spotkanie Wpółmałżonków Prezydentów państw Grupy Arraiolos w Atenach

W Atenach odbywa się XV spotkanie Prezydentów państw Grupy Arraiolos. Współmałżonkowie przywódców odwiedzili dziś Centrum Kulturalne Fundacji Stavros Niarchos, w którym znajdują się siedziby Biblioteki Narodowej oraz Greckiej Opery Narodowej. 

 

 

Małżonki Prezydentów Grecji, Polski, Irlandii, Malty, Bułgarii oraz Małżonek Prezydent Chorwacji spotkali się w piątek w Atenach przy okazji corocznego szczytu Grupy Arraiolos. Zwiedzili Bibliotekę Narodową, której księgozbiór obejmuje ponad milion pozycji, w tym artykułów prasowych, gazet i czasopism, jak również rzadkich rękopisów, pochodzących z IX w.n.e. W kompleksie znajduje się także Opera Narodowa dysponująca dwiema salami koncertowymi, które każdorazowo mogą gościć 1400 i 400 słuchaczy.

 

 

 

Współmałżonkowie Prezydentów obejrzeli srebrny puchar, który zdobył grecki sportowiec Spyros Luis podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 r. w Atenach. Statuetka umieszczona jest w specjalnej gablocie w hallu wejściowym nowoczesnego kompleksu, który w ubiegłym roku otrzymał nominację do międzynarodowej nagrody Zobacz także: Szczyt Grupy Arraiolos [PL/ENG] architektonicznej RIBA International Prize. Budynek otoczony jest ponad 17 hektarowym parkiem, w którym mieszkańcy Aten spędzają czas, uprawiają sporty, uczestniczą w imprezach plenerowych i korzystają w usług lokali gastronomicznych. Ze szczytu kompleksu roztacza się imponujący widok na pobliskie wzgórza, port w Pireusie, zatokę, Akropol oraz centrum miasta.

 

Wiosną tego roku, z okazji 100-lecia nawiązania polsko-greckich stosunków dyplomatycznych, Ambasada RP w Atenach podarowała SNFCC ławeczkę solarną. Nowoczesny mebel miejski zasilany energią słoneczną oferuje odtwarzanie plików audio, podświetlenie oraz ładowanie urządzeń mobilnych. Korzystający z ławki mogą również posłuchać utworów Fryderyka Chopina. (KS)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.