Piątek, 11 października 2019

Wizyta Pierwszej Damy w polskiej szkole w Atenach

Towarzysząca mężowi podczas szczytu Grupy Arraiolos Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w akcji Narodowego Czytania w polskiej szkole w Atenach.

 

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej obejmuje osiem nowel, z których na piątkowe wydarzenie została wybrana „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, mówiąca o powierzchowności i fałszu realizacji pozytywistycznej idei filantropii. Historia dotyka kwestii ludzkiej obłudy, wyrządzanej krzywdy i zagubienia.

 

 

 

– Po raz pierwszy wśród lektur znalazły się utwory napisane przez kobiety, wybitne polskie pisarki - Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką – mówiła Małżonka Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki. Podkreśliła jednocześnie, że spotkanie przypadło we wspaniałym czasie: nazajutrz po ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród dwojga wyróżnionych znalazła się nasza rodaczka, Olga Tokarczuk. Pierwsza Dama przypomniała, że 7 września 2019 roku, podczas inauguracji akcji Narodowego Czytania, padł rekord pod względem liczby uczestników wydarzenia. – Na świecie czytano w prawie 200 miejscach w 31 krajach – powiedziała. 

 

 

Agata Kornhauser-Duda podziękowała uczniom i pedagogom za udział w Narodowym Czytaniu, akcji „ważnej i potrzebnej” bo „promującej naszą piękną polską literaturę”. – Inicjatywa ma niezwykle wspólnotowy charakter, ponieważ jest współtworzona przez wszystkich jej uczestników, naszych rodaków na całym świecie – dodała Pierwsza Dama.

 

Uczniowie podziękowali Małżonce Prezydenta za ponowne odwiedziny pięknie zaprezentowanymi występami artystycznymi. W czasie wykonywania wspólnych, pamiątkowych zdjęć mówili o nauce i planach kontynuowania edukacji w Polsce. Pierwsza Dama odwiedziła ateńską placówkę w 2017 roku. Czytaj więcej >>> Prócz tego już dwukrotnie miała możliwość goszczenia polonijnej młodzieży w Pałacu Prezydenckim w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic”. 

 

 

Podczas odwiedzin w kraju swojego pochodzenia uczniowie zgłębiają jego kulturę i tradycję, poznając jednocześnie obraz współczesnej Polski i jej mieszkańców. Wielu młodych ludzi wychowywanych w Grecji wiąże swoją Zobacz także: Małżonka Prezydenta rozmawiała o niepodległości z polonijną młodzieżą z Aten przyszłość z Polską, dlatego często kontynuują oni swoją edukację na polskich uczelniach wyższych. Małżonka Prezydenta podziękowała młodym ludziom za to zaangażowanie i chęć nawiązywania relacji z krajem ich pochodzenia. Podkreśliła, że wspomniane działania pomagają młodzieży w budowaniu własnej przynależności narodowej, a pedagogom złożyła wyrazy ogromnej wdzięczności za wychowywanie podopiecznych w tradycji obu kultur: greckiej i polskiej. – Jesteście Państwo wspaniałymi ambasadorami Polski w Grecji – dodała, zwracając się do pedagogów.

 

 

Małżonka Prezydenta dołączyła także do trzecioklasistów szkoły podstawowej, którzy podczas lekcji języka polskiego mówili o zbliżającym się Dniu Nauczyciela. Co roku w okolicach 14 Zobacz także: Polonijni uczniowie z Grecji odwiedzili Pierwszą Damę października uczniowie zastanawiają się na czym polega praca w szkole, co daje ona pedagogom i jaki wpływ wywiera na samych uczniów. Pierwsza Dama - nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem - podzieliła się z dziećmi swoją pasją, bowiem - jak przyznała - ten zawód wybrała sobie już jako dziewczynka. Przekonywała, że jest zajęciem odpowiedzialnym, ale przynoszącym ogromnie dużo satysfakcji i radości.

 

Na zakończenie wizyty Małżonka Prezydenta spotkała się z rodzicami uczniów i nauczycielami. (KS)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.