Wtorek, 22 października 2019

Pierwsza Dama z wizytą w tokijskim Ośrodku Opieki Społecznej Fukudenkai

Małżonka Prezydenta odwiedziła Ośrodek Opieki Społecznej Fukudenkai, w którym w latach 20 ubiegłego wieku znalazło schronienie kilkaset sierot po polskich zesłańcach na Syberię.

 

Pierwsza Dama wyraziła wdzięczność za ówczesną pomoc najmłodszym Polakom, którzy następnie, z pomocą Japońskiej Marynarki Handlowej, trafili do USA, skąd ostatecznie wrócili do Polski. – Znalazło tu schronienie 375 dzieci polskich zesłańców syberyjskich, przyszłych repatriantów do kraju, którym ośrodek zapewnił nie tylko niezbędną opiekę zdrowotną, ale także ciepło i zrozumienie w tym bolesnym czasie – mówiła Małżonka Prezydenta.

 

Przypomniała, że w przyszłym roku minie sto lat od tamtych wydarzeń, a zostaną one uczczone w Japonii i Polsce obchodami, „mającymi upamiętnić przybycie polskich dzieci na tę gościnną dla nich ziemię”. – Wszystkie te działania i wysiłki pozostaną na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci i zapewniam, że są niezwykle ważne i znaczące dla relacji polsko-japońskich – podkreśliła Małżonka Prezydenta. Nawiązując do wizyty, jaką w tokijskiej placówce złożyła Anna Komorowska, wyraziła radość z kontynuowania relacji między Fukudenkai, a Pałacem Prezydenckim.

 

 

Założona w 1876 roku placówka początkowo pomagała dzieciom osieroconym i chorym, obecnie stanowi schronienie również dla osób starszych. Podczas swojej pierwszej wizyty w Japonii Agata Kornhauser-Duda spotkała się z przedstawicielami trzech ośrodków wchodzących w skład Fukudenkai oraz z ich pracownikami. – Dzisiejszy ośrodek kontynuuje swoją misję i przeznaczenie, jest mieszkaniem dla dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych i starszych – powiedziała Pierwsza Dama.

 

Małżonka Prezydenta zapewniła o swoim pełnym uznaniu dla profesjonalizmu i umiejętności kierownictwa ośrodka oraz pracujących w nim opiekunów. – Szanuję i podziwiam Państwa zaangażowanie, by stworzyć tutejszym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i ciepło ogniska domowego. Doceniam tę codzienną życzliwość i troskę o jak najlepsze warunki opieki – zaakcentowała.

 

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z podopiecznymi ośrodka, w tym z zawodnikami drużyny Fukudenkai, która przy zaangażowaniu m.in. polskiej ambasady, już czterokrotnie wystąpiła w organizowanych w Warszawie Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej dla Dzieci z Domów Dziecka. Pierwsza Dama wyraziła radość, że dzięki rozgrywkom młodzi sportowcy „mogli choć trochę poznać Polskę”. Na pamiątkę tamtych podróży Małżonka Prezydenta podarowała dzieciom piłkę z podpisami zawodników polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

 

 

Agata Kornhauser-Duda zwiedziła znajdującą się w Fukudenkai bibliotekę noszącą imię Janusza Korczaka, której przekazała zbiór krakowskich legend przetłumaczonych na język japoński. Zaznaczyła, że „pomaganie i oddanie siebie małym sierotom wypełniało treść życia” naszego rodaka: lekarza, publicysty, działacza społecznego, pioniera działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursora pracy na rzecz praw dziecka. – Równocześnie czuję się dumna i zaszczycona, że wrażliwość Korczaka na potrzeby dzieci oraz założenia jego programu wychowawczego dotarły w miejsce tak odległe od Polski – dodała Pierwsza Dama.

 

W trakcie pobytu w placówce położonej w tokijskiej dzielnicy Hiroo Agata Kornhauser-Duda wysłuchała krótkiego występu światowej sławy muzyka, Yosuke Irie, który zagrał na tradycyjnym japońskim flecie. W wizycie towarzyszył Pierwszej Damie Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski.

 

– Bardzo się cieszę, że łączące nas bliskie więzy, mimo ogromnej odległości geograficznej, pozostają niezmiennie przyjazne. Jestem głęboko przekonana, że takie będą również w przyszłości – powiedziała Małżonka Prezydenta, dziękując za zaproszenie do ośrodka.

 

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.