Czwartek, 25 czerwca 2020

Spotkanie Pierwszej Damy z Małżonką Ambasadora Niemiec

W czwartek Pierwsza Dama przyjęła w Pałacu Prezydenckim Olivię Nikel, Małżonkę Ambasadora Niemiec w Polsce, który w najbliższym czasie zakończy misję dyplomatyczną w naszym kraju.

 

Placówka w Warszawie jest w strukturze niemieckiej dyplomacji jedną z dziewięciu najważniejszych ambasad na świecie. Wkrótce, po sześciu latach pełnienia funkcji ambasadora, Rolf Nickel wraz z Małżonką wyjadą z Polski. Agata Kornhauser-Duda podziękowała za wszelkie działania na rzecz dobrych polsko-niemieckich relacji. Olivia Nikel zadeklarowana przywiązanie do naszego kraju, jego tradycji i kultury, wspomniała też o pasji fotograficznej i poszukiwaniu kadrów w najpiękniejszych zakątkach Polski.

 

Panie, które przez lata nawiązały ciepłe relacje, rozmawiały o wspólnym obszarze działalności, jakim jest wolontariat i dobroczynność. Ambasada Niemiec wielokrotnie uczestniczyła w Kiermaszu Dobroczynnym SHOM organizowanym pod patronatem Pierwszej Damy przez Stowarzyszenie Szefów Misji Dyplomatycznych w Polsce, a Olivia Nikel pełniła też funkcję przewodniczącej stowarzyszenia. W czwartek Pierwsza Dama i Małżonka Ambasadora mówiły o doświadczeniach wynikających z kontaktów z osobami zaangażowanymi w działalność dobroczynną w naszym kraju, rozwijającym się wolontariacie i potrzebie pomagania innym.

 

 

Jednym z tematów spotkania była również współpraca obu państw na płaszczyźnie edukacji w kontekście m.in. programu DSD, będącego rodzajem państwowego certyfikatu Zobacz także: Pierwsze Damy Polski i Niemiec wręczyły dyplomy językowe Agata Kornhauser-Duda: Poznając język obcy, uczymy się wzajemnej tolerancji poświadczającego znajomość języka niemieckiego. Egzamin DSD II jest niemieckim odpowiednikiem egzaminu CAE z Cambridge, a dyplom upoważnia do podjęcia studiów w Niemczech bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu językowego. Pierwsza Dama, na wniosek Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, objęła swoim patronatem kilka edycji tego wydarzenia.

 

W trakcie wizyty Olivii Nikel w Pałacu Prezydenckim poruszono temat trwającej w obu krajach pandemii i przeciwdziałania jej skutkom. (KS)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.