Piątek, 26 czerwca 2020

Wizyta Małżonki Prezydenta w ośrodkach Caritas w Sokołowie Podlaskim

W piątek Małżonka Prezydenta odwiedziła Sokołów Podlaski. Gościła w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II, w którym Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi swoją działalność. Małżonka Prezydenta spotkała się z wolontariuszami, odwiedziła uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i podopiecznych świetlicy środowiskowej.

 

wolontariat

 

Wizytę w Sokołowie Podlaskim Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła od spotkania z wolontariuszami oraz pracownikami Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, którzy w lokalnej społeczności wspierają osoby potrzebujące. Organizacja prowadzi świetlice socjoterapeutyczne, Warsztaty Terapii Zajęciowej, organizuje pomoc dla osób najbardziej potrzebujących, niepełnosprawnych, udziela zapomóg bezzwrotnych, a poprzez programy stypendialne wspiera też edukację dzieci i młodzieży.

 

 

W piątek wolontariusze podzielili się z Agatą Kornhauser-Dudą swoimi doświadczeniami z pracy na rzecz innych, podkreślając, że dobroczynność przynosi wielkie korzyści nie tylko jej beneficjentom. – Dawanie siebie innym jest wielką przyjemnością – potwierdziła Małżonka Prezydenta, która od początku pełnienia roli Pierwszej Damy angażuje się w działalność Zobacz także: Małżonka Prezydenta pakuje żywność dla potrzebujących charytatywną. – Każda pomoc jest ważna: materialna i finansowa, ale także uśmiech, potrzymanie za rękę i zwyczajne zwrócenie uwagi na drugiego człowieka –podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. Małżonka Prezydenta wyraziła radość z rosnącego zainteresowania Polaków wolontariatem i dobroczynnością. – Odwiedzając instytucje w całej Polsce, przekonałam się, że wolontariat w naszym kraju bardzo się rozwija. Co ważne, nie tylko wolontariat akcyjny, ale też stała działalność dobroczynna, która cieszy się popularnością także wśród młodych ludzi, którzy angażują się w bardzo różne akcje – mówiła. W piątek Pierwsza Dama została wolontariuszem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

 

 

Parafialne Zespoły Caritas (PZC) i Szkolne Koła Caritas (SKC) tworzą, wzajemnie się uzupełniające, dwa wymiary działalności charytatywnej. Obecnie na terenie Diecezji Drohiczyńskiej funkcjonuje 25 PZC, w których pracuje ponad 225 osób oraz 34 SKC z niemal pół tysiącem młodych wolontariuszy. Wszyscy wolontariusze uczestniczą w akcjach stałych i cyklicznych oraz wspierają działalność placówek Caritas. Jak sami przyznali, ich wielką, budowaną przez ostatnie 25 lat siłą, jest doskonała znajomość potrzeb lokalnej społeczności i zaufanie środowiska.

 

W trakcie spotkania w Domu Miłosierdzia mówiono o idei wolontariatu wśród dorosłych i pozytywnym wpływie, jaki dobroczynność wywiera na młodych ludzi: nauce współdziałania, Zobacz także: Wizyta w ośrodku wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną empatii i wrażliwości, jak również otwartości na tych, dla których los okazał się mniej łaskawy. Dobroczynność to także opieka nad dziećmi w świetlicach i na koloniach, w tym podczas pobytów w Polsce młodych ludzi zza naszej wschodniej granicy, a także odwiedziny u chorych w szpitalach czy przygotowywanie paczek dla podopiecznych domów dziecka. 

 

Wolontariusze z Sokołowa Podlaskiego rozmawiali z Małżonką Prezydenta m.in. o zbiórkach żywności, integracji z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas i udziale w szkoleniach i warsztatach przygotowujących do podjęcia działań wolontariackich. Wolontariusze mówili o swojej motywacji do podjęcia pracy na rzecz potrzebujących, w tym chęci podziękowania za otrzymaną od innych pomoc.

 

świetlica środowiskowa

 

 

W sokołowskim Domu Miłosierdzia prowadzona jest Świetlica Socjoterapeutyczna, gdzie pomoc w nauce, wsparcie psychologiczne i ciepły posiłek otrzymują dzieci pochodzące z ubogich lub patologicznych rodzin. Małżonka Prezydenta spotkała się z podopiecznymi placówki, którzy opowiedzieli jej o formach spędzania czasu w świetlicy, zawiązanych tam przyjaźniach, nauce i rozwijaniu pasji. W świetlicy odbywają się rozmaite zajęcia m.in. socjoterapia, lekcje języka angielskiego, chemii, muzyki, tańca czy robotyka. Na pamiątkę wizyty Pierwsza Dama otrzymała własnoręcznie wykonane przez dzieci prace plastyczne.

 

warsztat terapii zajęciowej

 

 

Jednym z wielu prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ośrodków jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim. Tam Małżonka Prezydenta odwiedziła osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które w pracowniach krawiecko-hafciarskiej, technicznej, florystycznej, rękodzieła artystycznego, multimedialnej i gospodarstwa domowego podnoszą swoje kompetencje społeczne, ruchowe i intelektualne.

 

WTZ jest placówką pobytu dziennego, w której prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną w stopniu znacznym i umiarkowanym. Terapia przeznaczona jest dla 33 dorosłych osób, a zajęcia prowadzone są na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji i terapii przygotowanego dla każdego z jej uczestników. Podczas wizyty Pierwszej Damy uczestnicy zajęć prezentowali techniki, którymi posługują się podczas pracy oraz wykonane przez siebie przedmioty. Zaprosili też swojego gościa do udziału w warsztatach.

 

________________________________________________

 

W Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim prowadzą działalność: Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas dla dzieci, Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, Diecezjalny Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Jadłodajnia im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty i Centrum Spotkań i Dialogu. (KS)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.