Środa, 12 października 2016

List Pierwszej Damy do Organizatorów i Uczestników XVII edycji Polish Film Festival Los Angeles

Organizatorzy i Uczestnicy XVII edycji

Polish Film Festival Los Angeles

 
 
Szanowni Państwo!
        

We śnie filmowym powstaje często specyficzny węzeł czasowy. Rzeczy przeszłe, sprawy minione nakładają się na aktualną rzeczywistość. W tych słowach wybitny polski reżyser Wojciech Jerzy Has uchwycił niegdyś tajemnicę kina. Nie jest łatwo podać jedną, ostateczną definicję filmu. Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, czym jest film polski, jaką ma specyfikę. Na przestrzeni lat zmieniała się przecież jego tematyka, zmieniały się środki wyrazu. Jedno jest pewne, nasze kino zawsze błyskawicznie reagowało na rzeczywistość, niezmiennie towarzyszyło polskiej historii, analizowało aktualne problemy. Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że jeśli chce się bliżej poznać Polskę i Polaków, trzeba obejrzeć wielkie polskie dzieła filmowe. W nich to bowiem odbijają się „rzeczy przeszłe” i te najbardziej nam współczesne.

 

Bardzo się cieszę, że podczas trwania Polish Film Festival Los Angeles prezentowane jest tak szerokie spektrum polskich filmów – od filmów fabularnych i dokumentalnych, poprzez animacje, kino niezależne, po etiudy studenckie. Dzięki temu międzynarodowa publiczność odkryć może bogactwo wypowiedzi i różnorodność stylów zarówno uznanych mistrzów naszego kina, jak i młodych, ale często już zauważonych i docenionych adeptów X Muzy. Tworzą Państwo wspaniałą przestrzeń prezentacji i promocji polskiego kina, które zawsze stanowiło istotną część światowej kultury.  Polskie filmy są bowiem na tyle uniwersalne, że każdy bez trudu może rozpoznać w nich cząstkę własnego świata.

 

Życzę wszystkim Państwu wielu niezapomnianych wrażeń. Twórcom pragnę życzyć satysfakcji z artystycznych dokonań, realizacji nowych pomysłów, ale przede wszystkim poczucia, że swoimi filmami pomagają Państwo lepiej zrozumieć świat i drugiego człowieka.

 
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.