Konstytucje na świecie
Konstytucja (od łac. constituere - urządzanie, ustanawianie, uporządkowywanie, nadawanie określonej formy) – ustawa zasadnicza, akt prawny zajmujący najwyższe miejsce w hierarchii źródeł prawa, co wyraża się w jego nadrzędności w stosunku do innych ustaw oraz wszelkich pozostałych rodzajów aktów prawnych. Określa podstawowe zasady ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego państwa, strukturę oraz kompetencje centralnych i lokalnych organów państwa, a także zasady stosunków między obywatelami i państwem.
Konstytucje świata w Bibliotece Sejmowej
Konstytucje państwowe z założenia obejmują wiele dziedzin życia. Znajdziemy w nich zatem z jednej strony kwestie dotyczące spraw ustrojowych państwa, z drugiej strony tematy dotykające bezpośrednio obywateli danego kraju. Konstytucje uwzględniają także specyficzne uwarunkowania konkretnych społeczności, dla których zostały ona ustanowione. Różnice w uregulowaniach, które funkcjonują w poszczególnych państwach, pozwalają dostrzec bogactwo tradycji społecznych, kulturowych oraz funkcjonujących rozwiązań gospodarczych i organizacyjnych w różnych miejscach na świecie.
W niniejszej zakładce znajdą Państwo przegląd wybranych dziedzin życia społecznego w różnych krajach, które uregulowane są w konstytucjach i aktach prawnych najwyższego rzędu.
- Bezpieczeństwo i funkcjonowanie sił zbrojnych w konstytucjach
- Edukacja, nauka, oświata w konstytucjach
- Gospodarka w konstytucjach świata
- Kultura i dziedzictwo narodowe w konstytucjach
- Małżeństwo i rodzina w konstytucjach
- Ochrona pracy w konstytucjach
- Prawa mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych w konstytucjach
- Prawo do zrzeszania się w konstytucjach
- Samorząd w konstytucjach świata
- Suwerenność i relacje z Unią Europejską w konstytucjach
- System wyborczy w konstytucjach
- Środowisko naturalne w konstytucjach
- Wolność słowa i prawo do informacji w konstytucjach
- Wymiar sprawiedliwości w konstytucjach