Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich, i wszystkim tym, którzy się dla niego poświęcali - powiedział podczas poniedziałkowej gali jubileuszowej z okazji 200-lecia Ossolineum we Wrocławiu Andrzej Duda.
 
Prezydent, który wziął udział w gali w Operze Wrocławskiej wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, sprawuje patronat nad jubileuszowymi uroczystościami.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślił, że dwusetlecie obchodzi instytucja, która stanowi "jeden z najważniejszych elementów fundamentalnych naszego dziedzictwa narodowego, a przede wszystkim naszego dziedzictwa kulturowego".[-ZOBACZ_1-]
 
Zwrócił uwagę, że Ossolineum zostało założone "w czasie, kiedy Polski nie było na mapach". Dlatego - mówił prezydent - założyciele Zakładu Narodowego im. Ossolińskich "zdecydowali się zebrać i ochronić to, co najważniejsze dla każdego narodu - jego dziedzictwo, jego historię, fundamenty jego wspólnotowej świadomości". - Robili to po to, aby nasze dziedzictwo było scalone, aby było całością - zaznaczył Andrzej Duda.
 
- Kiedy spojrzy się na te 200 lat Zakładu Ossolińskich (...), uświadamia sobie człowiek, że z tych dwustu lat 101, a więc więcej niż połowa, to czas, kiedy Rzeczypospolitej nie było na mapie, bo była pod zaborami, i jeszcze do tego przecież trzeba dodać czasy, kiedy nie było jej na mapie ze względu na drugą wojnę światową. A więc to historia bardzo długa i bardzo mocno wryta w bardzo trudne dzieje nasze ojczyzny, można powiedzieć w najtrudniejsze okresy w jej dziejach - mówił.
 
Prezydent odniósł się również do powojennych dziejów Ossolineum, kiedy to - jak powiedział - odbudowywał on Wrocław "dla Polaków i dla Polski, ale z drugiej strony, kiedy to w trudnym momencie wrocławianie stanęli dla Zakładu Ossolińskich". To zbiory Ossolineum - przekonywał - "pomagały i pomagają tutaj budować cały czas polską tradycję, to one dawały także zapał do tego, by odbudowywać to miasto, tak zniszczone po drugiej wojnie światowej, odbudowywać je po polsku". - Ale w 1997 r., kiedy przyszedł czas strasznej próby powodzi, to wielu wrocławian, mając wybór pomiędzy ratowaniem własnego prywatnego dziedzictwa, a ratowaniem narodowego dziedzictwa, przyszło tu, do Zakładu Ossolińskich, żeby pomóc ratować to, co dla Polaków i dla Polski święte - dodał.
 
- I dlatego dziś, jako prezydent Rzeczypospolitej, mam ten zaszczyt na 200-lecie tej wspaniałej instytucji podziękować - podziękować wszystkim tym, którzy ją tworzyli, podziękować wszystkim tym, którzy się dla niej poświęcali - powiedział Andrzej Duda. - Ale też serdecznie dziękuję za to dzieło odbudowy Ossolineum, które jest realizowane przez ostatnie lata, po 1990 r. - zaznaczył. (PAP)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.